Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie limita de varsta

barbat nascut 1953 nov. angajat 12/07/1971,vechime 38 ani cu tot cu stagiu militar,grupa I 10 ani,va rog cand poate iesi la pensie,va multumesc
Ca date generale si potrivit actualelor prevederi legale, un barbat nascut in 1953 poate beneficia de pensie pentru limita de varsta atunci cand va implini 65 de ani; stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

Pentru 10 ani lucrati in grupa I de munca, reducerea varstei standard de pensionare este de 6 ani, potrivit art. 167 ind. 1 din Legea nr. 19/2000. Persoana pentru care intrebati nu mai prinde aceste prevederi legale in vigoare, pentru a putea beneficia de ele. Presupunand ca Legea nr. 19/2000 ramane in vigoare si la anul, art. 167 ind. 1 din acest act normativ inceteaza sa mai produca efecte din 01.04.2011.

In aceste conditii si intrucat a realizat si depasit stagiul complet de cotizare de 35 de ani, domnul poate beneficia de pensie anticipata partiala atunci cand va implini 60 de ani iar de pensie pentru limita de varsta atunci cand va implini 63 de ani (varsta standard se reduce cu doar 2 ani, intrucat se aplica art. 42 din Legea nr. 19/2000 atunci cand art. 167 ind. 1 din acelasi act normativ nu este aplicabil).

Raspunsul este dat in functie de prevederile Legii nr. 19/2000. Reveniti cu intrebarea atunci cand Legea nr. 19/2000 va fi abrogata.
Va multumesc