Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul vechime pensie femei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul vechime pensie femei

Buna ziua !
1.Se iau in calcul vechimii de pensie pentru femei perioada de incetare a activitatii pentru cresterea copiilor conf. Legii 1/1970-art. 9K ?
2. Zilele de concediu de odihna fara plata se iau in considerare la calculul vechimii anilor de pensie ?
Va multumesc !
1. Se ia in calcul acea perioada in baza legii nr.1/1970

2. Absențele nemotivate și concediile fără plată se scad din vechimea în muncă.