Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechime si spor de vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechime si spor de vechime

Cand se calculeaza anii lucrati din cartea de munca pentru a i se acorda sporul de vechime in functie de anii lucrati se scad zilele de fara plata? Sau ele nu se iau in considerare la vechime doar cand este vb de pensionare
Zilele de CFP nu constituie stagiu pentru acordarea sporului de vechime, deoarece nu a prestat munca.
CFP nu se ia in calcul la stabilirea vechimii in munca sau a stagiului de cotizare pentru pensie.
asta inseamna ca in momentul in care aflu ce vechime are, din acea vechime se scad zilele de concediu fara plata si absente nemotivate?
1. Cam asa este cum spuneti dar nu v-ati exprimat bine.
2. Vechime (stagiu de cotizare) inseamna ca din inregistrarile din carnetul de munca scad perioadele de CFP si absente nemotivate.
eu pana acum nu am scazut aceste zile de fara plata si la final dupa toate calculele mi-a dat data cu care s-a angajat.#-o X-(asa daca le voi scadea...e un pic mai dificil :(( o sa vad cum ma edific pe hartie

va multumesc de raspunsuri=D>=D>