Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Program de lucru adaugat in CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Program de lucru adaugat in CIM

Buna ziua !
CIM intocmite pana acum - faceau trimitere, in ceea ce priveste programul de lucru - la Regulamentul intern. Dupa intrarea in vigoare a OUG, programul trebuie specificat in CIM. Cum ma sfatuiti sa fac acest lucru ? Prin AA? Dar de-acum AA trebuie intocmit inainte de producerea modificarii - ori, programul nu se modifica...numai ca ers specificat in RI si nu direct in CIM ...
Art. 117 C.mun.
Programul de muncă şi modul de repartizare a acestuia pe zile sunt aduse la cunoştinţă salariaţilor şi sunt afişate la sediul angajatorului.

Acest articol nu a fost modificat de OUG 53/2017.
Si daca avem salariati cu timp partial? Cum procedam?
Programul este afisat doar pt cei cu norma intreaga la avizier(ex:8-17)
andad, utilizator
Repartizarea timpului de munca, fie ca este norma intreaga , fie ca este timp partial , se mentioneaza in c.i.m.
Programu de lucru modificat de OUG 53/2017, se refera la CIM cu timp partial, daca salariatul lucreaza 4 ore/ zi, trebuie specificat intervalul orar, ex: 9.00-13.00.

primirea la muncă a unui salariat în afara programului de lucru stabilit în cadrul contractelor individuale de muncă cu timp parțial, cu amendă de 10.000 lei pentru fiecare persoană identificată; - OUG 53/2017 alin. e^3)

lilid, utilizator
freeelis a scris:

Repartizarea timpului de munca, fie ca este norma intreaga , fie ca este timp partial , se mentioneaza in c.i.m.

Si daca intervalul orar nu a fost specificat in CIM, trebuie sa facem act aditional?
andad, utilizator