Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Răspunderea pentru elaborarea actelor administrative
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Răspunderea pentru elaborarea actelor administrative

Buna ziua,

La nivelul unui Consiliu Local proiectele de hotarare sunt insotite de rapoarte de specialitate si expuneri de motive, in principal, si in secundar si de alte documente.
Expunerea de motive este a initiatorului proiectului si rapoartele de specialitate sunt elaborate de catre compartimentele din subordine ( semnate de conducatorii acestora).
Eu sunt la inceputul carierei intr-o mica institutie subordonata unui consiliu local de nivel orasenesc. Vreau sa stiu daca pentru semnarea ca intocmitor a adreselor de inaintare a draftului proiectelor de hotarare/expuneri de motive/rapoarte pot fi raspunzator pentru corectitudinea lor. Practic se inainteaza prima forma a proiectului care este analizat si verificat pe baza documentelor ce-l insotesc de 3-4 directii de specialitate din cadrul primariei.

Va multumesc.
Admin, administrator