avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 247 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită art.52 din legea 93/2009
Discuție deschisă în Executare silită

art.52 din legea 93/2009

"Conform art.52 din legea 93/2009 contractele de credit incheiate cu institutii financiare nebancare, constituie titlu executoriu"- asa scrie pe o instiintare de plata catre firma , sosita oe numele unui salariat.
Va rugam sa ne spuneti daca societatea este obligata sa faca retineri pe statul de plata al salariatului in acest caz.
Multumim
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 17:35, 24 August 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cine a trimis înștiințarea, executorul judecătoresc`?
Numai executorul judecătoresc este în drept să impună poprirea salarială, dacă are încuviințarea instanței de judecată.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire primita de la o institutie financiara nebancara Simo1 Simo1 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie: am primit pe adresa firmei pentru un angajat o \"instiintare de plata prin retinerea din veniturile ... (vezi toată discuția)
Executare silitã de cãtre corpul executorilor bancari iolanda15 iolanda15 Am primit o notificare cesiune de creanţă de la Corpul Executorilor Bancari al unei banci, prin care am fost informaţi că, în baza Contractului de credit ... (vezi toată discuția)
Poprire salariala -credit ifn mariusgsl mariusgsl O angajata a societatii noastre are inregistrate debite la plata ratelor catre SC COFIDIS IFN SA. Ni s-a trimis o adresa prin care ni se solicita ... (vezi toată discuția)