Forum Discuţii juridice Executare silită art.52 din legea 93/2009
Discuție deschisă în Executare silită

art.52 din legea 93/2009

"Conform art.52 din legea 93/2009 contractele de credit incheiate cu institutii financiare nebancare, constituie titlu executoriu"- asa scrie pe o instiintare de plata catre firma , sosita oe numele unui salariat.
Va rugam sa ne spuneti daca societatea este obligata sa faca retineri pe statul de plata al salariatului in acest caz.
Multumim
Cine a trimis înștiințarea, executorul judecătoresc`?
Numai executorul judecătoresc este în drept să impună poprirea salarială, dacă are încuviințarea instanței de judecată.