Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... poprire salariala -credit ifn
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

poprire salariala -credit ifn

O angajata a societatii noastre are inregistrate debite la plata ratelor catre SC COFIDIS IFN SA.
Ni s-a trimis o adresa prin care ni se solicita poprirea asupra veniturilor sale salariale. Am solicitat învestirea cu formula executorie a contractului de credit dar ni s-a raspuns ca in conformitate cu dispozitiile L 93/2009, art. 52(alin.1): "Art. 52. -

(1) Contractele de credit incheiate de o institutie financiara nebancara, precum si garantiile reale si personale afectate garantarii creditului constituie titluri executorii.",
acest lucru nu este necesar.
Am dori sa stim daca este legal sa dam curs cererii de poprire in lipsa .învestirii cu formula executorie a contractului de credit.
In momentul in care i-ati completat adev.de venit v-ati obligat ca in cazul in care nu isi achita ratele ii veti retine pe statul de plata?Daca nu ,nu va pot obliga.Eu de obicei cand completez astfel de adeverinte tai cu o linie toate conditiile cu care nu sunt de acord iar daca vor sa acorde imprumutul dupa aceea e problema lor.
chiar daca are titlu executoriu, va trebui sa obtina de la instanta incuviintarea executarii silite. daca hartia a venit de la respectiva firma, sunt de parere sa nu-i opriti
Am primit si un raspuns care citeaza: " Art. 374 indice1 COD PROCEDURA CIVILA:
Inscrisurile carora legea le recunoaste caracterul de titlu executoriu sunt puse in executare fara învestirea cu formula executorie".
Dar nu ni s-a raspuhs daca suntem obligati a da curs cererii de poprire in lipsa învestirii cu formula executorie.
mariusgsl, utilizator