Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Aviz de mediu pentru fosa septică
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Aviz de mediu pentru fosa septică

Buna ziua
Pentru constructia unei case este necesar si avizul de mediu. Casa se construieste intr-o locatie unde nu exista canalizare comunala la acest moment. Este nevoie de amplasarea unei fose septice. Poate fi refuzat avizul de mediu pentru ca se foloseste o fosa septica ecologica? anumite exceptii lega
Admin, administrator
In proiectul de ctii.- instalatii, canalizari, etc. al casei, intocmit de o firma autorizata, trebuie prevazute evacuarea apelor menajere la o fosa septica (se indica tipul/ modelul, modalitatea de descarcare, neutralizare limpede scurs, etc.) Acest proiect se anexeaza la cererea pentru obtinerea avizului de mediu.
Va multumesc. Problema este ca cei de la mediu ne-au trimis la apele romane pentru a lua un aviz.Este vorba de o ministatie de epurare cu evacuarea apelor reziduale prin drenaj . Cei de la apele romane spun ca este interzis sa se deverseze apa menajera in pamint. Este obligatoriu acest aviz de la apele romane fiind vorba de o casa de locuit fara etaj. Va multumesc pentru raspuns.