Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Pot lasa apa menajera afara pe proprietatea mea?
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Pot lasa apa menajera afara pe proprietatea mea?

Vecinul meu, spune ca mă va da in judecată, și va suna la poliție (pentru ca eu sa primesc amenda) dacă voi mai lasă apa menajera din fosa septica afara. Întrebarea este poate sa îmi facă ceva? Poate sa mă deie in judecată sau să primesc amendă ?
Categoric: NU puteţi lăsa apa menajeră, chiar dacă este proprietatea dvs.

Spun acesta pentru că am avut numeroase reclamaţii între vecini.

Iată câteva prevederi legale de care trebuie să ţineţi cont.
Îndepărtarea apelor uzate menajere se face prin racordatea la un sistem de canalizare. În lipsa unui sistem de canalizare îndepărtarea apelor uzate menajere se face prin instalaţii de preepurare sau fose septice vidanjabile.

Trebuie să ştiţi că neîndepărtarea apelor uzate menajere provenite de la locuinţele neracordate la un sistem de canalizare prin vidanjarea foselor septice proiectate, executate, amplasate, exploatate şi întreţinute conform normelor în vigoare, precum şi deversarea lor în locuri neautorizate în acest scop, constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 2.000 lei la 3.000 lei pentru persoanele fizice.