Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara si dupa majoratul copilului cat timp ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara si dupa majoratul copilului cat timp acesta este inca la scoala

Fica mea mai mare a implinit in iunie 18 ani si mai are de studiat inca 3 ani la liceu si probabil daca va dori,mai departe la colegiu sau universitate 3 sau 4 ani.Mentionez ca locuim in Belgia,am fost casatorita in Romania cu un cetatean raman,sunt divortata,iar pe sentinta de divort este specificat ca pensia alimentara a minorelor se va face pana la majoratul acestora.Fica mea mai mica implineste 18 ani in noiembrie 2010 si la fel cum am mentionat mai inainte,inca 3 ani obligatoriu la liceu si probabil facultativ mai departe studii superioare.Mai mentionez ca suntem toate trei cetateni romani cu rezidenta in Belgia,iar actualul meu sot este cetatean belgian.Tatal fetelor a sistat plata pensiei alimentare pentru fiica cea mare stiind totusi ca ea este inca la scoala.Eu am trimis ulterior adeverinta de la scoala in original si traducere legalizata la locul lui de munca,dar el nu este de acord sa plateasca decat incepand cu 1 octombrie din nou pensia alimentara.Ce posibilitati avem sa primim pentru perioada iulie august si septembrie pensia restanta si ce demersuri putem face in continuare ca sa nu se mai repete aceeasi situatie.Avand in vedere ca legislatia permite plata pensiei alimentare si dupa majoratul tinerilor,daca acestia studiaza inca,pana la varsta de 25 ani,se poate face dovada aceasta doar prin adeverinte actualizate anual la inceputul anului scolar,fara a recurge la instantele judecatoresti?
La instanta de judecata se apeleaza doar in momentul in care tatal nu-si mai indeplineste de buna-voie aceasta obligatie...in rest totul e clar, fetele pot beneficia de pensia de intretinere si dupa majorat, daca isi continua studiile!
pensia alimentara se plateste pana la implinirea varstei de 26 de ani, daca copilul urmeaza cursuri de invatamant, forma de zi .
pt neplata pensiei alimentare timp de doua luni consecutiv, se poate face plangere penala pt savarsirea infr de abandon de familie .
Hotararea judecatoreasca este data pana la implinirea a 18 ani a fiicei dvs. Dupa aceasta varsta, dat fiind faptul ca din punct de vedere al legii romane fiica dvs. este majora, aceasta trebuie sa solicite continuarea platii pana terminarea studiilor. Va trebui sa se adreseze instantei de judecata, depunand si dovada fatului ca se afla la studii. Plata pensiei alimentare dupa implinirea a 18 ani de catre copil nu se face automat, ci va trebuie o alta hotarare judecatoreasca.
Capacitate de exercitiu deplina are fiica dumneavoastra , intrucat a implinit varsta de 18 ani .(altminteri , actiunea e respinsa pentru lipsa calitatii procesuale active).

Deci , reprezentarea sau asistarea(pentru minorul cu varste intre 14-18 ani) nu mai opereaza .

Fiica isi poate exercita singura dreptul de a sesiza judecatoria in a carei raza teritoriala domicileaza paratul sau reclamantul , in vederea stabilirii pensiei de intetinere, plafonul maximal pe care legiutorul a inteles sa-l preveda fiind de 1/4 , pentru intretinerea unui copil.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
YES a scris:

Fica mea mai mare a implinit in iunie 18 ani si mai are de studiat inca 3 ani la liceu si probabil daca va dori,mai departe la colegiu sau universitate 3 sau 4 ani.Mentionez ca locuim in Belgia,am fost casatorita in Romania cu un cetatean raman,sunt divortata,iar pe sentinta de divort este specificat ca pensia alimentara a minorelor se va face pana la majoratul acestora.Fica mea mai mica implineste 18 ani in noiembrie 2010 si la fel cum am mentionat mai inainte,inca 3 ani obligatoriu la liceu si probabil facultativ mai departe studii superioare.Mai mentionez ca suntem toate trei cetateni romani cu rezidenta in Belgia,iar actualul meu sot este cetatean belgian.Tatal fetelor a sistat plata pensiei alimentare pentru fiica cea mare stiind totusi ca ea este inca la scoala.Eu am trimis ulterior adeverinta de la scoala in original si traducere legalizata la locul lui de munca,dar el nu este de acord sa plateasca decat incepand cu 1 octombrie din nou pensia alimentara.Ce posibilitati avem sa primim pentru perioada iulie august si septembrie pensia restanta si ce demersuri putem face in continuare ca sa nu se mai repete aceeasi situatie.Avand in vedere ca legislatia permite plata pensiei alimentare si dupa majoratul tinerilor,daca acestia studiaza inca,pana la varsta de 25 ani,se poate face dovada aceasta doar prin adeverinte actualizate anual la inceputul anului scolar,fara a recurge la instantele judecatoresti?

asa cum au zis si colegii, tatal e obligat sa plateasca pensia pana la 26 ani.
dar pt neplata pensilor din lunile de vara, despre care ati scris, puteti sa-i faceti fostului sot o actiune in pretentii.