avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 335 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Iesire din indiviziune pod comun, curte comuna
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Iesire din indiviziune pod comun, curte comuna

Detinem o proprietate, o casa, din centrul unui oras, intr-o curte comuna, Cladirea face parte dintr-un ansamblu de cladiri istorice.
Suntem la etajul 1, cladirea are doar un etaj. Cladirea detine un pod comun, suntem 3 proprietari, Unul dintre proprietari si-a construit o mansarda. Vream sa iesim din indiviziune si sa construim o mansarda. Precizez ca celalalt proprietar nu este de acord cu iesirea din indiviziune si nici cu mansardare, nu vrea sa dea nicio semnatura pentru nimic. In ce conditii s-ar putea face acest lucru?
Cel mai recent răspuns: Muhai , utilizator 23:23, 4 Septembrie 2021
Formulati actiune ptr.iesire din indiviziune,nimeni nu poate fi obligata sa ramana in indiviziune.
Ok multumesc pentru sfat. Eu as fi vrut sa evitam o astfel de actiune intrucat dureaza si este costisitoare dar daca este singura optiune....
Mulțumim pt sfaturile date. Noi avem o locuință lângă noi proprietate în care nu mai locuiește de vreo 15 ani nimeni. Cine ne va semna pt accept mansardare. Mulțumesc pt răspuns. DA MAI ESTE CEVA. MAI SUNT 2 LOCATARI CARE DACĂ NU SEMNEAZĂ CE VA TREBUI SA FAC. DACĂ LICIUNTA DE LÂNGĂ NOI SE DĂRÂMĂ TRAGE ȘI PODUL NOSTRU. CINE NE VA PLĂTI DAUNELE?

roman111 a scris:

Ok multumesc pentru sfat. Eu as fi vrut sa evitam o astfel de actiune intrucat dureaza si este costisitoare dar daca este singura optiune....


Ultima modificare: Sâmbătă, 4 Septembrie 2021
Muhai, utilizator
Alex

Mulțumim pt sfaturile date. Noi avem o locuință lângă noi proprietate în care nu mai locuiește de vreo 15 ani nimeni. Cine ne va semna pt accept mansardare. Mulțumesc pt răspuns. DA MAI ESTE CEVA. MAI SUNT 2 LOCATARI CARE DACĂ NU SEMNEAZĂ CE VA TREBUI SA FAC. DACĂ LICIUNTA DE LÂNGĂ NOI SE DĂRÂMĂ TRAGE ȘI PODUL NOSTRU. CINE NE VA PLĂTI DAUNELE?

roman111 a scris:

Ok multumesc pentru sfat. Eu as fi vrut sa evitam o astfel de actiune intrucat dureaza si este costisitoare dar daca este singura optiune....




~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Iesire din indiviziune mansardare pod comun ContSters403381 ContSters403381 Detinem o proprietate, o casa, din centrul unui oras, intr-o curte comuna, Cladirea face parte dintr-un ansamblu de cladiri istorice. Suntem la etajul 1, ... (vezi toată discuția)
Alteratii pod brasov centrul istoric laura42 laura42 Buna ziua Am cumparat recent un apartament in centrul istoric al Brasovului la etajul 1. Cu 3 luni inainte o alta persoana a cumparat podul de deasupra ... (vezi toată discuția)
Pod bloc ContSters225393 ContSters225393 Auna ziua! Locuiesc intr-un bloc cu p+5+m,podul nu este prins in autorizatia de constructie si nici in intabulare,adica podul din acte nu i revine ... (vezi toată discuția)