avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... pod bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

pod bloc

Auna ziua!
Locuiesc intr-un bloc cu p+5+m,podul nu este prins in autorizatia de constructie si nici in intabulare,adica podul din acte nu i revine nimanui.
As dori sa mi spuneti si mie cum pot sa intru legal in posesia unui spatiu din pod!
va multumesc!

Cel mai recent răspuns: w_v_w_v , utilizator 01:30, 28 Iulie 2023
nu inteleg la ce fel de pod mai faceti referire daca blocul este P+5E+M(mansarda)
Confrom DEX MANSÁRDÃ, mansarde, s. f. Încăpere sau ansamblu de încăperi locuibile, așezate imediat sub acoperiș (având tavanul și pereții oblici și neregulați); etaj situat imediat sub acoperișul unei clădiri.
unde Dumezeu mai aveti si pod?
podul, mansarda este a tuturor proprietarilor din condonimiu, fiecare aveti o cota parte indiviza din spatiul comun!
pentru a intra in posesia acestui spatiu comun trebuie sa cumparati de la fiecare vecin in parte bucatica lui de proprietate.
practic al 6-lea etaj in acte e declarat mansarda!,de catre dezvoltator.
repet,podul nu este prin in niciun act,ca sa fie impartit pe cota indiviza.
practic podul a fost construit fara autorizatie
multumesc!
imi cer scuze, dar sunt mai greu de cap...:-/

deci imobilul are 5 etaje, pe terasa lui s-a construit o mansarda de catre dezvoltator, cu acte oficiale.

peste mansarda exista un pod? construit? fara autorizatie?:stunned:
Poate sa existe deasupra camerelor mansardei un spatiu necirculabil (pod ramas in varful caciulii acoperisului), care nu trebuia prins in autorizatia de construire si care poate fi folosit de catre cei care au spatiul de locuit dedesubt, dar sa nu faca pagube acoperisului.Eu cred ca fara discutie acest spatiu apartine de fapt mansardei de dedesubt tocmai pentru ca nu este circulabil sau vizitabil.:(
Ultima modificare: Marți, 11 Octombrie 2011
johnpescar, utilizator

Alte discuții în legătură

Pot transforma in mansarda podul de deasupra apartamentului meu ? zoia2011 zoia2011 Am cumparat un apartament cu 2 camere la ultimul etaj al unui bloc din Bucuresti care se afla un curs de construire. Dupa ce m-am mutat am inceput sa am ... (vezi toată discuția)
Pod la mansarda Bogdan_Escu Bogdan_Escu Buna ziua, Am cumparat recent un apartament situat la mansarda unui bloc, (p+6+m) dintr-un cartier rezidential nou. Deasupra palierului de mansarde (14 la ... (vezi toată discuția)
Condomeniul, partile comune si cartea tehnica intr-un complex rezidential cu case si blocuri maria_carmen maria_carmen Suntem o Asociatie de propietari infiintata in febr 2013 pt gestionarea unui Complex Rezidential format din: 7 case (P+2E, ultimul et fiind mansarda); un bloc ... (vezi toată discuția)