Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... pod bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

pod bloc

Auna ziua!
Locuiesc intr-un bloc cu p+5+m,podul nu este prins in autorizatia de constructie si nici in intabulare,adica podul din acte nu i revine nimanui.
As dori sa mi spuneti si mie cum pot sa intru legal in posesia unui spatiu din pod!
va multumesc!

nu inteleg la ce fel de pod mai faceti referire daca blocul este P+5E+M(mansarda)
Confrom DEX MANSÁRDÃ, mansarde, s. f. Încăpere sau ansamblu de încăperi locuibile, așezate imediat sub acoperiș (având tavanul și pereții oblici și neregulați); etaj situat imediat sub acoperișul unei clădiri.
unde Dumezeu mai aveti si pod?
podul, mansarda este a tuturor proprietarilor din condonimiu, fiecare aveti o cota parte indiviza din spatiul comun!
pentru a intra in posesia acestui spatiu comun trebuie sa cumparati de la fiecare vecin in parte bucatica lui de proprietate.
practic al 6-lea etaj in acte e declarat mansarda!,de catre dezvoltator.
repet,podul nu este prin in niciun act,ca sa fie impartit pe cota indiviza.
practic podul a fost construit fara autorizatie
multumesc!
imi cer scuze, dar sunt mai greu de cap...:-/

deci imobilul are 5 etaje, pe terasa lui s-a construit o mansarda de catre dezvoltator, cu acte oficiale.

peste mansarda exista un pod? construit? fara autorizatie?:stunned:
Poate sa existe deasupra camerelor mansardei un spatiu necirculabil (pod ramas in varful caciulii acoperisului), care nu trebuia prins in autorizatia de construire si care poate fi folosit de catre cei care au spatiul de locuit dedesubt, dar sa nu faca pagube acoperisului.Eu cred ca fara discutie acest spatiu apartine de fapt mansardei de dedesubt tocmai pentru ca nu este circulabil sau vizitabil.:(
johnpescar, utilizator