Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie crestere copil

Buna ziua!
Am si eu o intrebare legata de indemnizatia de crestere a copilului. Am 2 contracte unul de drep de autor si unul de angajat. Pe contractul d drept de autor figurez cu 14 luni lucrate, iar pe cel de angajat cu 8 luni lucrate. Sun curioasa cum se calculeaza cumularea a celor 2 contracte? Se face media la ambele si se aduna sau se iau impreuna ambele adica 8 luni de pe un contract si 4 de pe celalat? Daca se salculeaza fiecare separat pe contratul d munca unde am doar 8 luni lucrate se va aduna suma totala si se va imparti la 8 luni? Iar de pe contratul cu drept de autor am in ultimele 12 luni 4 luni fara venit se calculeaza 12 luni in care am realizat venituri sau efectiv ultimele 12 luni?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Se iau veniturile realizate in baza ambelor contracte in cele 12 luni eligibile pentru CCC.
Indemnizatia se calculeaza, veniturile realizate in baza celor doua contracte - 85% - 12 luni din ultimile 24 de luni de la data nasterii copilului.
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic
dar daca pe un contract am doar 8 luni? cum se procedeaza se face media la alea 8 lui si de pe celalat contract pe 12? Sau se face calculul de iltimele 8luni de pe un contract si 4 luni de pe celalt contract si se imparte la 12?
Anamaria G, utilizator
Care este prezumata a nasterii si cum sunt repartizate veniturile ( de exemplu, de la ....pana la drepturi de autor; de la ...pana la ....salariu)?
data nasterii este 29 iunie, iar contractul de angajat este din: luna 11.2016-luna 6 2017, contract drept de autor din luna 10. 2015 pana in luna a 4. 2017.