Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie militara
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie militara

Sunt cadru militar in activitate.
Cf OUG 59/2017, art. 60- pensia neta nu poate fi mai mare decat media soldelor lunare nete. Pensia neta se calculeaza cf lg. 223/2015, oug 57/2015 si oug 59/2017. Cf art. 11 din lg. 80/1995, pensionarii militari decorati beneficiaza de un spor.
Intrebare:
Pensia neta de care faceam referire la inceputul intrebarii include si sporul acordat cf. art. 11 din lg. 80/1995 ?
Multumesc anticipat !
B. Stefan, utilizator
Nu, este un drept prevăzut, așa cum ați arătat de Legea 80/1995, nu are legătură cu soldele nete realizate de dumneavoastră în cele 6 luni alese!
Multumesc. Dar cum este trecut in decizia de pensionare. Adica, depaseste media soldelor nete.

gheorghe3509 a scris:

Nu, este un drept prevăzut, așa cum ați arătat de Legea 80/1995, nu are legătură cu soldele nete realizate de dumneavoastră în cele 6 luni alese!

Media soldelor nete le înmulțiți cu vechimea cumulată, care poate fi de la 65% și, poate ajunge la maxim 85% conform Legii 223/2015 modificată cu OG57/2015! Adică, tot ce aveți peste 25 de ani cumulați (nu efectivi), mai adăugați câte 1% pentru fiecare an la cei 65%! Să presupunem că aveți maxim 85%, adică peste 35 de ani vechime cumulată, iar solda dumneavoastră, la această dată ar fi de 3000 lei! 3000x85%= 2550 lei brut! Această sumă nu trebuie să fie mai mare decât media soldelor nete din calculul pensiei! Adică, mai simplu, vedeți cât aveți acum net (în mână), suma obținută (2550) nu poate depăși ce luați în prezent dumneavoastră, fără normă de hrană, sau altele prevăzute de art. 40 pct. 4 din OG57! La aceștia adăugați OMM care poate fi de 10%, 15% sau 20%, indexarea din anul când ieșiți (dacă e 2018, deocamdată nu primiți această indexare pe 2017) și, aveți pensia! Mai simplu: Faceți suma ce o luați acum în mână (luna ultimă aleasă pentru calculul pensiei) înmulțiți cu 10, 15, 20%, ordinul militar și suma este în jurul sumei ce o veți lua la pensie! Sper să vă fi ajutat!
Cu respect,am actionat in instanta casa de pensii a mapn,exact pe aceasta tema. Am fost 6 persoane dintre care la 5 sa respins cererea cu toate ca in urma raportului de expertiza contabila se vedea clar ca aveam dreptate.Acum intrebare intrebatoare daca toti 6 am cerut acelasi lucru si am avut acelasi avocat,de ce numai la unul sa admis iar la ceilalti sa respins?

gheorghe3509 a scris:

Media soldelor nete le înmulțiți cu vechimea cumulată, care poate fi de la 65% și, poate ajunge la maxim 85% conform Legii 223/2015 modificată cu OG57/2015! Adică, tot ce aveți peste 25 de ani cumulați (nu efectivi), mai adăugați câte 1% pentru fiecare an la cei 65%! Să presupunem că aveți maxim 85%, adică peste 35 de ani vechime cumulată, iar solda dumneavoastră, la această dată ar fi de 3000 lei! 3000x85%= 2550 lei brut! Această sumă nu trebuie să fie mai mare decât media soldelor nete din calculul pensiei! Adică, mai simplu, vedeți cât aveți acum net (în mână), suma obținută (2550) nu poate depăși ce luați în prezent dumneavoastră, fără normă de hrană, sau altele prevăzute de art. 40 pct. 4 din OG57! La aceștia adăugați OMM care poate fi de 10%, 15% sau 20%, indexarea din anul când ieșiți (dacă e 2018, deocamdată nu primiți această indexare pe 2017) și, aveți pensia! Mai simplu: Faceți suma ce o luați acum în mână (luna ultimă aleasă pentru calculul pensiei) înmulțiți cu 10, 15, 20%, ordinul militar și suma este în jurul sumei ce o veți lua la pensie! Sper să vă fi ajutat!

Imi puteti explica si mie asta Puteți contesta neacordarea sporului net pentru OMM, prin aplicarea abuzivă a prevederilor art.60/Legea 223/2015 asupra unei sume acordată în baza art.11 din Legea 80/1995 după stabilirea pensiei militare – sumă care nu are legătură cu procedura de stabilire și limitare a pensiei nete.