avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 754 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

Bun găsit!
Am fost polițist în Ministerul Afacerilor Interne. Sunt pensionar din 09 septembrie 2017,cu gradul de colonel în rezervă. M-am pensionat conform prevederilor legii 223/2015 cu modificările OUG 57/2015, la vârsta standard, înainte de aplicarea OUG 59/2017( care a intrat în vigoare pe 15 sept. 2017). Conform legii 223/2015 art.60 ,la fiecare majorare a soldelor de grad/salariilor gradului profesional , pensia de serviciu trebuie actualizată și indexată cu 50% din valoarea majorării salariilor activilor. De la data pensionării mele, salariile polițiștilor activi au fost majorate în două rânduri:
- cu 10% în octombrie 2017 prin aplicarea OUG nr.56/2017 aprobată prin Legea nr.207/2017
- cu 25 % în ianuarie 2018 prin aplicarea Legii - cadru
nr.153/2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice
Casa sectorială de pensii a M.A.I. a actualizat și indexat pensiile de serviciu numai pentru pensionarii militari din M.A.I. (foști pompieri, jandarmi, aviatori ș.a.) conform unui comunicat postat pe pagina web a casei în 24.04.2018, pensionarii polițiști fiind excluși de la indexări,fără niciun argument.Personal am încercat să cer în scris actualizarea drepturilor mele printr-o cerere, pe care biroul de relații cu publicul a refuzat să mi-o primească invocând ”că nu sunt bani”; am reușit totuși să înregistrez o cerere prin email ( sistemul o face automat) în 06 iunie a.c.,la care nu am primit niciun răspuns. Intenționez să îmi revendic drepturile în instanță. Dumneavoastră ce îmi recomandați? Vă mulțumesc pentru timpul și atenția acordate!
Ultima modificare: Vineri, 14 Septembrie 2018
silviupodea123, utilizator

Alte discuții în legătură

Acordarea indexarii de 5,25 % pentru intreg anul 2017 Fildan Lucian Fildan Lucian Eu am iesit la pensie din cadrul MAI in data de 16.08.2017 .Doresc sa aflu daca pot ataca, si am sansa sa castig in instanta decizia Casei de pensii sectoriala ... (vezi toată discuția)
Pensii militare stefan_a. stefan_a. Buna ziua Sunt pensionar militar din anul 2018. Inca de la prima pensie incasata am considerat ca am fost nedreptatit prin aplicarea incorecta a legislatiei ... (vezi toată discuția)
Pot fi si pensionar si functionar public? neculai29 neculai29 Buna ziua Sunt pensionar M.A.I., fost politist si as dori sa ocup o functie publica prin concurs la o institutie publica . De la resurse umane ma respins ... (vezi toată discuția)