Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensii militare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensii militare

Buna ziua
Sunt pensionar militar din anul 2018.
Inca de la prima pensie incasata am considerat ca am fost nedreptatit prin aplicarea incorecta a legislatiei de catre Casa de pensii MApN.
Acest fapt l-am adus la cunostinta Casei de pensii printr-o cerere de recalculare,dar raspunsul a fost ca "pensia a fost calculata corect"
In continuare detaliez ceea ce consider eu a fi in neregula:
Militarii au dreptul la pensie conform legii 223/2015 (legea pensiilor militare) si legii 80/1995(statulul cadrelor militare).In luna septembrie 2017 a intrat in vigoare OUG 59/2017,care aduce modificari legii 223/2015,dar nu si legii 80/1995. Astfel,cf. OUGI 59/2017, pensia neta stabilita prin legea 223/2015 nu poate depasi media soldelor nete pe 6 luni consecutive ,la alegerea solicitantului de drept de pensie.
In legea 80/2015,la art.11,militarilor li se acorda,la iesirea in pensie,un spor procentual pentru Ordinul Meritul Militar ( transformat in "Semnul onorific În Serviciul Patriei" prin Legea nr. 573/2004).
Casa de pensii a aplicat eronat prevederile OUG 59/2017 , neaplicand prevederile art.11 din legea 80/1995,privandu-ma astfel de un drept al meu.
Corect ar fi fost ca la pensia calculata conform legii 223/2015 modificata prin OUG 59/2017 sa se adauge drepturile conferite de legea 80/1995.
In alta ordine de idei,pensia ar fi trebuit sa fie indexata cu rata medie a inflatiei incepand cu 01.01.2019. Casa de pensii a indexat cu rata medie a inflatiei pentru anul 2017(adica 1,3% brut=1,18% net) si nu cea pentru anul 2018,asa cum ar fi fost logic. La sesizarea mea,casa de pensii a raspuns ca indexarea s-a realizat conform legii.
Va rog sa ma lamuriti cine si unde greseste,pentru ca eu consider ca s-a facut cel putin o neglijenta daca nu un abuz din partea casei de pensii,prin aplicarea in defavoarea mea a unor prevederi legale si prin neluarea in calcul a altor prevederi legale in vigoare.
Cu stima,Stefan Anegroaei

stefan_a., utilizator
Se stie clar ca este un abuz si tot asa de clar se stie ca exista o circulara ca toate instantele din tara sa respinga cererile ca neintemeiate cu toate ca expertii contabili alesi de instante pentru evaluare au aratat clar ca este un calcul al pensiei incorect!Din zecile de procese intentate numai unul a avut castig de cauza si persoana respectiva beneficiaza de aceste drepturi.Instante de rahat unde fiecare judeca dupa cum il taie capul si in functie de cum se trezeste in acea zi!Magistratii sunt singurii care nu-i afecteaza oug 59/2017 intrucat si-au votat-o singuri.Romanie de rahat cu oameni de rahat!