Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensii militare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensii militare

Buna ziua!
Sunt pensionar militar incepand cu 01.02.2019. Dupa primirea deciziei am contestat-o deoarece:
Art.60 din Legea 223/2015 prevede că la stabilirea pensiei militare de stat, pensia netă nu poate fi mai mare decât media soldelor/salariilor lunare nete corespunzătoare soldelor/salariilor lunare brute cuprinse în baza de calcul al pensiei, iar Conform art 11 din legea 80/1995 ” Pensionarii militari decoraţi cu ordinul Meritul Militar clasele a III-a, a II-a şi I beneficiază de un spor de 10%, 15% şi, respectiv, 20% al cuantumului pensiei”. Eu nu beneficiez de acest drept deocamdata pensia fiind plafonata.
In aceeasi ordine de idei, nu am primit inca un raspuns al Casei de Pensii MApN.
Oare am sanse de izbanda daca deschid un proces in acest sens?
Multumesc anticipat!
Sunt discutii mai mult sau mai putin documentate pe forumuri de profil.
Cred ca este necesar sa va adresati unui avocat si cu documentele pe care le aveti, sa incercati o actiune in instanta.