Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alte venituri in timpul primirii indemnizatiei de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alte venituri in timpul primirii indemnizatiei de crestere a copilului

Lucrez in invatamant. Acum sunt in concediu de crestere a copilului, primind indemnizatie. In perioada anului scolar 2017-2018, respectiv 9 luni (sept-oct-nov-dec-...-iunie), voi lucra la o scoala, la plata cu ora.
Legea spune ca pragul maxim de venituri este de aproximativ 3600 lei. Intrebarea este: Suma aceasta este pe an calendaristic? An scolar? An din momentul inceperii contractului de munca? Va multumesc!
CristinaEB, utilizator
Este pe an calendaristic.

Normele metodologice de aplicare a prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 111/2010:
art.9^2
(1) Pe perioada concediului și indemnizației pentru creșterea copilului prevăzute la art. 2 alin. (1) din ordonanța de urgență, fiecare dintre persoanele îndreptățite poate realiza venituri supuse impozitului în baza art. 16 alin. (3) lit. c) din ordonanța de urgență.
(2) În aplicarea prevederilor art. 16 alin. (3) lit. c) din ordonanța de urgență, veniturile pot fi realizate, după cum urmează:
a) în perioada cuprinsă între data stabilirii dreptului la concediu și indemnizație pentru creșterea copilului și 31 decembrie a aceluiași an calendaristic;

b) în perioada cuprinsă între 1 ianuarie a anului calendaristic și data încetării dreptului la concediu și indemnizație pentru creșterea copilului;

c) în perioada cuprinsă între 1 ianuarie și 31 decembrie a aceluiași an calendaristic;d) în perioada cuprinsă între data stabilirii dreptului și data suspendării acestuia în vederea acordării stimulentului de inserție, cu respectarea perioadelor prevăzute la lit. a)-c).