Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sporul pentru vechimea in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sporul pentru vechimea in munca

Buna ziua! Sporul pentru vechimea in munca de la cati ani se aplica, dupa 3 ani sau de la 5 ani?
george-neagu, moderator
1. Sectorul privat
Sporul pentru vechime se aplica numai daca este prevazut in c.i.m., in c.c.m. aplicabil sau in reg.intern al angajatorului.

In practica, se folosesc urmatoarele transe de vechime :
a) pentru o vechime intre 3 si 5 ani se acorda un spor de vechime de 5% din salariul de baza;
b) pentru o vechime intre 5 si 10 ani se acorda un spor de vechime de 10% din salariul de baza;
c) pentru o vechime intre 10 si 15 ani se acorda un spor de vechime de 15% din salariul de baza;
d) pentru o vechime intre 15 si 20 ani se acorda un spor de vechime de 20% din salariul de baza;
e) pentru o vechime mai mare de 20 ani se acorda un spor de vechime de 25% din salariul de baza.

2. Sectorul bugetar
Tranșele de vechime în muncă în funcție de care se acordă cele 5 gradații, precum și cotele procentuale corespunzătoare acestora, calculate la salariul de bază avut la data îndeplinirii condițiilor de trecere în gradație și incluse în acesta, sunt următoarele:
a) gradația 1 - de la 3 ani la 5 ani - și se determină prin majorarea salariului de bază prevăzut în anexele la prezenta lege cu cota procentuală de 7,5%, rezultând noul salariu de bază;
b) gradația 2 - de la 5 ani la 10 ani - și se determină prin majorarea salariului de bază avut cu cota procentuală de 5%, rezultând noul salariu de bază;
c) gradația 3 - de la 10 ani la 15 ani - și se determină prin majorarea salariului de bază avut cu cota procentuală de 5%, rezultând noul salariu de bază;
d) gradația 4 - de la 15 ani la 20 de ani - și se determină prin majorarea salariului de bază avut cu cota procentuală de 2,5%, rezultând noul salariu de bază;
e) gradația 5 - peste 20 de ani - și se determină prin majorarea salariului de bază avut cu cota procentuală de 2,5%, rezultând noul salariu de bază.
Ce inseamna vechime completa si la care de refera la ce de grupa sau totala.Mentionez ca am numai 16 ani grupa a-2-ua iar restul pana la 35 ani normali.
Intrebare:
Beneficiez de calcul .
Decizia de pensie e .din anul 11 decembrie 2011 Multmesc anticipat
nicolae_200, utilizator
Inseamna stagiul complet de cotizare ....activitatea totala desfasurata in conditii normale , deosebite /speciale de munca.

Observatie:
Repostati mesajul dvs - cu mai multe detalii - in sectiunea Pensionari şi probleme juridice legate de pensii
www.avocatnet.ro/forum/77/Pe...