avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 705 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Mod calcul spor vechime
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Mod calcul spor vechime

Buna seara.
As dori sa stiu cum se calculeaza sporul de vechime pentru un functionar public (clasa I, inspector superior,gradatie 2) cu vechime de 10 ani,salariul net fiind in prezent 3675 lei.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:46, 9 Ianuarie 2019
Tranșele de vechime în muncă în funcție de care se acordă cele 5 gradații, precum și cotele procentuale corespunzătoare acestora, calculate la salariul de bază avut la data îndeplinirii condițiilor de trecere în gradație și incluse în acesta, sunt următoarele:
a) gradația 1 - de la 3 ani la 5 ani - și se determină prin majorarea salariului de bază prevăzut în anexele la prezenta lege cu cota procentuală de 7,5%, rezultând noul salariu de bază;
b) gradația 2 - de la 5 ani la 10 ani - și se determină prin majorarea salariului de bază avut cu cota procentuală de 5%, rezultând noul salariu de bază;
c) gradația 3 - de la 10 ani la 15 ani - și se determină prin majorarea salariului de bază avut cu cota procentuală de 5%, rezultând noul salariu de bază;
d) gradația 4 - de la 15 ani la 20 de ani - și se determină prin majorarea salariului de bază avut cu cota procentuală de 2,5%, rezultând noul salariu de bază;
e) gradația 5 - peste 20 de ani - și se determină prin majorarea salariului de bază avut cu cota procentuală de 2,5%, rezultând noul salariu de bază.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Spor de vechime invatamant preuniversitar sbpackard170 sbpackard170 As avea rugamintea sa ma lamuriti in urmatoarea problema : Sunt institutor SSD, Grad I, cu vecgime 41 ani, sunt pensionata si lucrez in sistemul de plata cu ... (vezi toată discuția)
Buna seara!!!cu o intrebare si eu, lucrez la o primarie ca șofer ... Andrei198819881988 Andrei198819881988 Buna seara!!!Cu o intrebare si eu, lucrez la o primarie ca șofer si pe data de 1 octombrie am implinit 5 ani de cand am semnat contractul de munca, din ce am ... (vezi toată discuția)