Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Spor de vechime invatamant preuniversitar
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Spor de vechime invatamant preuniversitar

As avea rugamintea sa ma lamuriti in urmatoarea problema :
Sunt institutor SSD, Grad I, cu vecgime 41 ani, sunt pensionata si lucrez in sistemul de plata cu ora.
Pana acum, primeam spor de vechime corespunzator transei >35 ani, dar din acest an mi s-a spus ca s-a eliminat aceasta transa de vechime si mi s-a calculat sporul de vechime aferent transei > 25 ani.
Nu inteleg ce se intampla, daca se poate sa ma lamuriti.
Va multumesc anticipat,
Nu ne ajuta nimeni ?
Nu se mai acorda spor de vechime, legislația prevede gradatii.

Legea 153/2017
Art.10
......
(4) Tranșele de vechime în muncă în funcție de care se acordă cele 5 gradații, precum și cotele procentuale corespunzătoare acestora, calculate la salariul de bază avut la data îndeplinirii condițiilor de trecere în gradație și incluse în acesta, sunt următoarele:
a) gradația 1 - de la 3 ani la 5 ani - și se determină prin majorarea salariului de bază prevăzut în anexele la prezenta lege cu cota procentuală de 7,5%, rezultând noul salariu de bază;

b) gradația 2 - de la 5 ani la 10 ani - și se determină prin majorarea salariului de bază avut cu cota procentuală de 5%, rezultând noul salariu de bază;

c) gradația 3 - de la 10 ani la 15 ani - și se determină prin majorarea salariului de bază avut cu cota procentuală de 5%, rezultând noul salariu de bază;

d) gradația 4 - de la 15 ani la 20 de ani - și se determină prin majorarea salariului de bază avut cu cota procentuală de 2,5%, rezultând noul salariu de bază;

e) gradația 5 - peste 20 de ani - și se determină prin majorarea salariului de bază avut cu cota procentuală de 2,5%, rezultând noul salariu de bază.
(5) Gradația obținută se acordă cu începere de la data de întâi a lunii următoare celei în care s-au împlinit condițiile de acordare.
......
Cornel Vasile, Consilier juridic
E clar,
Multumesc