Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dare in plata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dare in plata

Este o conventie,facut la avocat nu e anuntat la finante, intre doua persoane fizice .Primul are teren +autorizatia de c-tie al doilea finanteaza afacerea .Apartamentele nevandute ,ramase ca profit se imparte intre cele doua , se intabuleaza in prima faza pe numele asociatului care are terenul.
intrebarea mea :Pe numele asociatului care a finanteaza afacerea poate safi intabulat prin "dare in plata "? pe baza caruli lege ? unde la notar sau la judecatorie ?
multumesc
Stimat utilizator,

mesajul dvs. nu este tocmai inteligibil; reveniti si completati-l pentru a putea primi un raspuns util;

Avocat Boncu
Probabil va referiti la faptul ca si dvs., in calitate de finantator al afacerii, sa vi se recunoasca dreptul de a intabula pe numele dvs. tot atatea apartamente nevandute ca si detinatorului terenului, dat fiind faptul ca ati pus in comun , ca sa zicem asa, dvs. banii, asociatul terenul. Eu cred ca se poate, pe baza conventiei dintre dvs. si detinatorul terenului, insa, daca exista neantelegeri, apelati la instanta pentru a clarifica lucrurile .
Eu zic ca la notar, daca exista acordul partilor.

In instanta nu puteti obtine castig de cauza decat daca acordul initial prevede o astfel de dare in plata sau daca partile ajung la o tranzactie. Daca in conventie este prevazuta doar plata unor sume de bani, instanta nu poate proceda la schimbarea obiectului obligatiei fara acordul debitorului obligatiei, chiar daca exista acordul creditorului.
Multumesc pt,raspunsuri
da exista intelegere
dar nu dorim vanzare ,donatie ...
Intrebarea : ne prezentam la notar cu conventia si cu CF. ?
unde sa citim despre dare in plata intre persoane fizice ?
multumesc
...eu zic asa...prima conventie(cred ca e o asociere in participatiune) se depune la cf impreuna o conventie in care se precizeaza ca asocierea s-a incheiat prin atingerea scopului si in care sa precizati dpdv cadastral bunurile care va revin dvs si cele care raman la celalalt asociat...deci acest al 2-lea act nu transmite proprietatea(deci nu va fi taxat ca atare) ci doar o identifica...si nu e dare in plata...
ContSters4579, utilizator