avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 678 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dare in plata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dare in plata

Este o conventie,facut la avocat nu e anuntat la finante, intre doua persoane fizice .Primul are teren +autorizatia de c-tie al doilea finanteaza afacerea .Apartamentele nevandute ,ramase ca profit se imparte intre cele doua , se intabuleaza in prima faza pe numele asociatului care are terenul.
intrebarea mea :Pe numele asociatului care a finanteaza afacerea poate safi intabulat prin "dare in plata "? pe baza caruli lege ? unde la notar sau la judecatorie ?
multumesc
Cel mai recent răspuns: ili47 , utilizator 19:52, 14 Aprilie 2010
Conventia nu am putut inscrie in Cf ,la cadastru au zis ca nu se poate...
Avem acum o conventia in care se stabileste aceasta este a mea ,acesta este a ta.
Urmeaza intabulare ,pe numele asociatului care are teren+aut.de c-tie
Cum se poate proceda ,sa fie intabulat pe numele asociatului cara a finantat ?
NU se poate inaintea intabularii ,deci direct si pe asociatul care a finantat ?
multumesc
Conventia am putut trece in Cf,cum sa facem mai departe ?
de ce nu s-a putut nota conventia?
ce scrie in incheierea de respingere?
Conventia am putut trece in Cf,cum sa facem mai departe ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Afacere pe baza conventiei intre persoane fizice ili47 ili47 Pe baza unei conventie facut la avocat,legalizat exista o afacere "de a construi si vinde casa" ,priofitul va fi 50%,din casele nevindute. 1 asociat are ... (vezi toată discuția)
Conventie de superficie mircea alexe mircea alexe am construit pe terenul sotiei cumnatei si a unei a treia persoane pe cere mai exista o casa coproprietate a celor trei. Amprenta noi constructii este 58mp. ... (vezi toată discuția)
Intabulare casa ili47 ili47 Exista conventie intre doi parteneri,unul are terenul si tot pe numele lui s-a aprobat autorizatia de a construi 3 case. partenerul al doilea a finantat ... (vezi toată discuția)