Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dare in plata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dare in plata

Este o conventie,facut la avocat nu e anuntat la finante, intre doua persoane fizice .Primul are teren +autorizatia de c-tie al doilea finanteaza afacerea .Apartamentele nevandute ,ramase ca profit se imparte intre cele doua , se intabuleaza in prima faza pe numele asociatului care are terenul.
intrebarea mea :Pe numele asociatului care a finanteaza afacerea poate safi intabulat prin "dare in plata "? pe baza caruli lege ? unde la notar sau la judecatorie ?
multumesc
Conventia nu am putut inscrie in Cf ,la cadastru au zis ca nu se poate...
Avem acum o conventia in care se stabileste aceasta este a mea ,acesta este a ta.
Urmeaza intabulare ,pe numele asociatului care are teren+aut.de c-tie
Cum se poate proceda ,sa fie intabulat pe numele asociatului cara a finantat ?
NU se poate inaintea intabularii ,deci direct si pe asociatul care a finantat ?
multumesc
Conventia am putut trece in Cf,cum sa facem mai departe ?
de ce nu s-a putut nota conventia?
ce scrie in incheierea de respingere?
Conventia am putut trece in Cf,cum sa facem mai departe ?