Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Prejudiciu Dealer
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Prejudiciu Dealer

Buna seara, am nevoie de o parere avizata in urmatorul caz: in luna Mai 2017 am semnat un contract cu Porsche Romania pentru achizitionarea unei masini (am platit un avans, restul sumei urmand sa o platim in rate prin leasing cand vine masina) in conditiile in care oferta lor includea suma pe care o primeam prin Rabla. Am remat masina in Iulie si am trimis pe mail dovada, dupa cum ne-a cerut agentul de vanzari, care ne-a si confirmat, prin sms, ca 'apare in sistem' si ca totul este in regula. Masina a venit cu o intarziere de 8 saptamani, in conditiile in care in contract scrie ca dupa doua saptamani de intarziere trebuie sa plateasca penalizari, iar acum, mai grav, ni s-a spus ca agentul de vanzari cu care am discutat nu mai lucreaza la ei si ca nu le apare in sistem ticketul nostru Rabla, deci datorita faptului ca fondurile sunt acum terminate, nu mai beneficiem de Rabla, deci am pierdut datorita incompetentei lor si procedurilor interne defectuase, suma de 1500 de euro, suma pe care nu sunt dispusi acum sa o scada, au oferit un discount care nu se apropie de aceasta valoare. In concluzie, nici penalizarile conform contractului nu le platesc, si nici valoarea ticketului Rabla nu o primim, deci am fost furati. Ce putem face in afara de sesizarea ANPC? Multumesc!
AndyMocan, utilizator