Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Notificare de la DAS, SERVICIUL PT PROTECTIA SI ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Notificare de la DAS, SERVICIUL PT PROTECTIA SI PROMOVAREA DREPTUIRILOR COPILULUI

Vreau sa va stiu si eu parerea intr-o problema. Am primit vineri prin posta, de la Serviciul pentru protectia si promovarea drepturilor copilului, o instiintare prin care mi se aduce la cunostinta faptul ca trebuia sa notific Directia de Asistenta Sociala, faptul ca doar eu am grija de copil, sotul fiind plecat din tara, in interes de serviciu de sapte ani .
Vor sa faca o ancheta sociala la domiciliu sa vada in ce conditii traieste copilul si sa aduc adeverinta de la scoala si medicul de familie.
Am sunat pentru detalii suplimentare si le-am intrebat pe cucoane , de ce acum dupa atata amar de vreme, s-a sesizat Autoritatea si in cazul nostru? De ce nu m-au intrebat cand aveam datorii la banca, daca am ce-i da copilului de mancare si de ce abia acum. Am intrebat daca un copil neglijat ar fi premiant la un colegiu de elita, sau daca stiu ca tratamentele si interventiile chirurgicale au fost facute in privat doar din dorinta de a fi protejat copilul.
Revenind asupra adresei care mi-a fost inaintata? ce este cu ea? stiti despre ce este vorba? Au facut referire la art 104, 105 legea 272/2004 si art 2, aln 3 din anexa nr din Hotararea nr 691/2015
Multumesc pentru raspunsuri!
Simona Bucur
Simonabcr, utilizator