Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cai de atac - Penal Trafic de Droguri
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cai de atac - Penal Trafic de Droguri

Se mai poate face apel la Inalta Curte de Casatie si Justitie la un proces care a primit o solutie nefavorabila la Curtea de Apel? Sau totul se termina la Curtea de Apel?
Daca la CA s-a judecat fondul, da. Daca a fost instanta de apel, hotararea este definitiva.
Nu inteleg ce vreti sa spuneti, am fost condamnat la prima instanta si am facut apel care se va judeca in curand, din cate am inteles solutia data de catre Curtea de Apel va ramane definitiva dar intrebarea este daca pot sa mai fac apel si la Inalta Curte de Casatie si Justitie?
Nu, hotararea CA este definitiva.
Nu puteti face apel la apel.

Exista doar posibilitatea unui recurs in casatie dar este foarte dificil de obtinut castig de cauza.
Fara sa aveti avocat care sa se ocupe de caz nu aveti nicio sansa, cred eu, avand in vedere tehnicitatea de care trebuie dat dovada in motivarea recursului in casatie.

Nu este vorba de recursul cum era pe vechea lege ci de conditii foarte restrictive.
Recursul in casatie trebuie motivat si nu se depune doar o declaratie de recurs cum era pe vechea lege.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Potrivit noului cod penal caile de atac sunt apel si recursul, daca apelul se face la Curtea de Apel recursul se face la Inalta Curte de Casatie si Justitie ? Poate m-am exprimat gresit intrebarea era daca apelul ramane ultima cale de atac sau pot ajunge prin recurs la Inalta Curte de Casatie si Justitie.