Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Chiriaș obligat să evacueze imobilul într-o zi. Are ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Chiriaș obligat să evacueze imobilul într-o zi. Are dreptul titularul de contract să facă asta?

Buna ziua !! Va rog frumos sa ma sfatuiti ce actiuni legale se pot lua in situatia in care mama mea a stat fara contract de inchiriere intr-un imobil sub inchiriat de stat proprietarului , acesta din urma impunandu-se cu amenintari sa se elibereze imobilul pana deseara .Mentionez ca nu dispun de resursele neccesare in momentul de fata ca sa-i pot schimba domiciliul mamei peste noapte. Va multumesc anticipat !!
Admin, administrator
Amenintarea este fapta penala, iar daca locatorul intra peste mama dvs in casa fara acceptul ei, la fel, este fapta penala, asa ca in caz de nevoie sunati la 112 urgent. Sfatul este sa discutati cu locatorul si sa stabiliti de comun acord un termen rezonabil (asa se face) si in felul acesta castigati 15-30 de zile.
Nu poate obtine evacuarea decat prin actiune in evacuare conf.art.1034-1045NCPC.care poate dura 2-3 luni cu aproximatie
Va multumesc frumos pentru raspunsuri !!
Din nefericire locatorul a intrat in apartament cu acordul mamei iar cand ea a plecat de acasa au inceput amenintarile ca sa elibereze locuinta , in momentul de fata ni s-a impus sa luam bunurile maine la ora 8:00 dimineata ori altfel le scoate el in fata blocului .Mentionez ca am incercat mai intai o abordare amiabila insa nu am avut cu cine sa ne intelegem . Va rog frumos sa ma sfatuiti ce se poate face in situatia asta . Multumesc frumos .
Daca intra in casa fara acceptul mamei sau in lipsa ei, proprietarul savarseste infractiunea de violare de domiciliu, caz in care anuntati imediat politia. La fel si pentru eventualele amenintari.