Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Speta leasing personal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Speta leasing personal

Am rugamintea sa ma ajutati si pe mine in urmatoarea speta :
Firma A (agent de munca temporara) inchiriaza altei firme romanesti B un sofer profesionist care isi desfasoara munca in spatiul comunitar . Daca soferul primeste in cont salariul plus o alocatie (allowance apare in extras) mai trebuie sa primeasca si diurna ?

Multumesc
Ce inseamna acea alocatie ?
Pai asta e intrebarea, poate fi considerata diurna ? Firma platitoare este romaneasca, deci ar trebui sa scrie in romana, dar detaliile tranzactiei sunt in engleza !
Atat timp cat nu stim ce cuprinde acea alocatie, nu prea putem sa dam un raspuns concludent.

Puteti posta clauza referitoare la plata acelei alocatii?
Teoretic ar trebui sa fie diurna, numai ca angajatul nu a semnat nimic in acest sens. Tot ce a semnat este un contract de munca cu un salariu fix pe care il primeste separat , lunar. Este detasat fara act aditional de punere la dispozitie si nu are nici ordin de deplasare..
Dacă nu știm cum suna clauza privind acordarea alocației, ne este greu sa răspundem.
Puteți depune o sesizare la ITM.