avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 458 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Modificarea componentei Comitetului Executiv
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Modificarea componentei Comitetului Executiv

Buna dimineata,
Componenta Comitetului Executiv al Asociatiei noastre s-a schimbat de vreo 2 ani,insa nu am inregistrat-o nicaieri.Unde trebuie s-o inregistram?
Vrem sa deschidem un cont bancar si ni se cere un extras
din Registrul special al Asociatiilor si Fundatiilor.
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Cel mai recent răspuns: petitemichele , utilizator 10:38, 21 Octombrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In Registrul Asociatiilor si Fundatiilor se inregistreaza modificarile. Acesta apartine de Tribunal.
Iulian Manea a scris:

In Registrul Asociatiilor si Fundatiilor se inregistreaza modificarile. Acesta apartine de Tribunal.

Am fost la Judecatoria din oraselul nostru , la Arhiva si nu mi s-au dat prea multe relatii.
Mi s-a spus sa depunem o cerere,dar ca nu crede ca poate sa ni se elibereze un extras,ci cel mult un certificat de grefa, poate .

In acel extras ce se specifica?
Hotararea Adunarii Generale a proprietarilor nu e de ajuns pentru a deschide un cont bancar?
Ultima modificare: Duminică, 15 Octombrie 2017
petitemichele, utilizator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
ceea ce spuneti e valabil pentru ONG-uri, nu pentru asociatii de proprietari.
Multa lume e derutata, mai ales din zona bancilor...
Dr.Virgil Dan Amza a scris:

ceea ce spuneti e valabil pentru ONG-uri, nu pentru asociatii de proprietari.
Multa lume e derutata, mai ales din zona bancilor...

Banca a solicitat acel extras actualizat din Registrul special al Asociatiilor si Fundatiilor.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Modificarile la structura reprezentantilor asociatiilor de proprietari nu este necesar sa fie comunicata la judecatorie
Dovada calitatii persoanelor respective se face cu hotararea adunarii generale a proprietarilor

Alte discuții în legătură

Actualizarea numelui membrilor comitetului ales al asociatiilor de proprietari Viorel_Lucaciu Viorel_Lucaciu La înființarea asociației de proprietari (transformata din asociației de locatari printr-o încheiere civila a Judecătoriei municipale) și ulterior, la ... (vezi toată discuția)
Extras registru fundatiilor si asociatiilor rebell_rose rebell_rose Buna dimineata, Pentru a deschide cont bancar la o asociatie de proprietari, mi-au cerut sa le duc extras la zi din registru Fundatiilor si Asociatiilor. Unde ... (vezi toată discuția)
Act aditional la actul constitutiv al ong-ului BIROU EXECUTOR JUDECATORESC TEMNEANU IONUT BIROU EXECUTOR JUDECATORESC TEMNEANU IONUT In cazul in care se face un act aditional la actul constitutiv al ONG-ului acesta trebuie dus la notar sau Registrul comertului? Dupa ce este semnat unde ... (vezi toată discuția)