Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Modificarea componentei Comitetului Executiv
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Modificarea componentei Comitetului Executiv

Buna dimineata,
Componenta Comitetului Executiv al Asociatiei noastre s-a schimbat de vreo 2 ani,insa nu am inregistrat-o nicaieri.Unde trebuie s-o inregistram?
Vrem sa deschidem un cont bancar si ni se cere un extras
din Registrul special al Asociatiilor si Fundatiilor.
Multumesc anticipat pentru raspuns.
In Registrul Asociatiilor si Fundatiilor se inregistreaza modificarile. Acesta apartine de Tribunal.
Iulian Manea a scris:

In Registrul Asociatiilor si Fundatiilor se inregistreaza modificarile. Acesta apartine de Tribunal.

Am fost la Judecatoria din oraselul nostru , la Arhiva si nu mi s-au dat prea multe relatii.
Mi s-a spus sa depunem o cerere,dar ca nu crede ca poate sa ni se elibereze un extras,ci cel mult un certificat de grefa, poate .

In acel extras ce se specifica?
Hotararea Adunarii Generale a proprietarilor nu e de ajuns pentru a deschide un cont bancar?
petitemichele, utilizator
ceea ce spuneti e valabil pentru ONG-uri, nu pentru asociatii de proprietari.
Multa lume e derutata, mai ales din zona bancilor...
Dr.Virgil Dan Amza a scris:

ceea ce spuneti e valabil pentru ONG-uri, nu pentru asociatii de proprietari.
Multa lume e derutata, mai ales din zona bancilor...

Banca a solicitat acel extras actualizat din Registrul special al Asociatiilor si Fundatiilor.
Modificarile la structura reprezentantilor asociatiilor de proprietari nu este necesar sa fie comunicata la judecatorie
Dovada calitatii persoanelor respective se face cu hotararea adunarii generale a proprietarilor