Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cât îmi mai poate fi reținut permisul pentru alcool ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cât îmi mai poate fi reținut permisul pentru alcool la volan?

Buna seara , in data de 30.07.2017, in urma unei razii a poliției am fost oprit in trafic si testat cu aparatul etilotest care a ieșit pozitiv mai exact 0,59% in aerul expirat.
Am fost supus testării biologice la spitalul Județean din Brasov , prima proba fiind de 0,8 % iar a 2 a proba după 30 de minute de 0,65.

După ce polițistul din cadrul biroului de cercetări penale din Brasov, care a fost in concediu de odihna pana in data de 04.09.2017, și-a reluat activitatea, a trimis dosarul procurorului a intrat acesta in concediu pana in 19.09.2017, :(

Am fost chemat de către agentul de cercetări penale in data de 03.10.2010 pentru audieri întrucât procurorul de caz a dispus trimiterea probelor la reexaminare la Institulul Mina Minovici București , el mi-a comunicat termenul de 2 săptămâni (14 zile ) pentru aflarea rezultatului si sa sun la Institut pentru detalii întrucât sa plătesc eu testare si sa nu aștept sa vireze Poliția Romană fondurile. Ieri 16.10.2017 , am sunat la Institul si surpriza, dosarul meu a fost trimis abea in data de 13.10.2017 . Întrebările mele sunt :
1 . Este vreo șansa sa mi se recalculeze sub limita de infracțiune ,
2. Ce pot pot face pentru urgenta lucrurile ?
Admin, administrator
Solicitati in scris la organul de urmarire penala sa achitati dvs contravaloarea expertizei.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Solicitati in scris la organul de urmarire penala sa achitati dvs contravaloarea expertizei.

Abea vineri in data de 27.10.2017 au ajuns proble la mina Minovici si mai durează încă 30 de zile pana se recalculează . Deci vor fi 4 luni de când am permisul suspendat . As putea acționa in instanța ?
Daca spuneti ca aveati 0.59 in aerul expirat sunt sanse mari ca cele doua probe sa arata o alcoolemie in scadere. La data savarsirii faptei fiind peste 1g/l, probabil 1.2g/l.
. Daca veti fi condamnat urmeaza sa fie anulat permisul.
AvTudor_com, utilizator
Av. Mihai Cosmin Tudor a scris:

Daca spuneti ca aveati 0.59 in aerul expirat sunt sanse mari ca cele doua probe sa arata o alcoolemie in scadere. La data savarsirii faptei fiind peste 1g/l, probabil 1.2g/l.
. Daca veti fi condamnat urmeaza sa fie anulat permisul.

Prima proba de sange a fost 0,8 iar a 2 a proba 0,65 , urmează rezultatul recalculării
Din cate inteleg acestea sunt recoltarile.Nu in raport direct cu acestea se stabileste daca fapta este sau nu infractiune.
Rezultatul celor doua recoltari, impreuna cu declaratiile dvs despre cantitatea consumata si perioada, inatime, greutate, perioada de timp intre recoltari si momentul depistarii, sunt interpretate de comisie si rezulta o alcoolemie teoretica de X g‰.
In functie de acea alcoolemie teoretica se stabileste daca fapte este sau nu infractiune, nu in functie de unul dintre cele doua rezultate ale recoltarilor.
AvTudor_com, utilizator