Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Afisare si plata tabel cota de intretinere fara luarea ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Afisare si plata tabel cota de intretinere fara luarea in calcul a consumului de apometre

Buna ziua,
Imi puteti spune cum pot proceda in urmatoarea situatie va rog:
Pana la sfarsitul lunii Septembrie administratorul blocului sau cel putin persoana care trebuia sa se ocupe nu a trimis la cutia postala formularul pentru scrierea consumului de apa rece si calda aferent consumului lunii August, asa cum se proceda lunar pana in prezent si la inceputul lunii Octombrie a fost afisat tabelul de intretinere in care este specificat un consum de apa de trei ori mai mare decat normal si nu ma lamureste nimeni in acest sens.
Presedintele de bloc mi-a spus ca nu stie despre ce este vorba si ca nu i s-a intamplat si specificandu-i ca nici luna aceasta(octombrie)nu am primit vreun formular pt apometre.
Am sa va rog sa-mi spuneti cui pot cere lamuriri,unde pot verifica ce,cum si cine a inregistrat acest consum,unde pot face o sesizare pentru aceasta neglijenta,chiar abuz, si daca se poate efectua plata cotei de intretinere si in alta parte decat la casieria de la parterul blocului, pentru a nu mai exista asemenea situatii pe viitor.
Va multumesc anticipat si astept un raspuns in acest sens in cel mai scurt timp posibil.O zi placuta!
Presupun ca,dupa ce completati in formulare,le puneti in cutia postala a asociatiei.Puteti sa scrieti pe orice hartie ...nu trebuie sa fie formular...
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie
Afirmatia acestuia
a spus ca nu stie despre ce este vorba
,demonstreaza fie ca nu isi cunoaste obligatiile,fie nu manageriaza corect si complet activitatea angajatilor asociatiei de proprietari
Comunicarea indexului lunar consum utilitati o puteti realiza in termenul stabilit cu orice inscris-nu este obligatoriu un formular aparte
Presedintele de asociatie detine autoritea sa contrasemneze listele lunare de intretinere ,sa verifice temeinicia calculelor si a sumelor impuse locatarilor
Cenzorul asociatiei are obligatia legala sa verifice si sa vizeze pentru legalitate documentele asociatiei inclusiv listele de intretinere
In cazul in care dv nu ati predat index consum lunar,probabil a fost aplicat consum in sistem pausal
In temeiul disp art 10 L nr 230/2007 solicitati oficial presedintelui de asociatie sa va prezinte documentele justificative ale sumelor impuse in lista de intretinere
Mai aveti varianta,ca in temeiul disp art 12 A al c si d -HG nr 1588/2007 sa formulati contestatie impotriva valorii impuse in lista de intretinere,in termen de 10 zile de la afisarea acesteia
Presedintele de asociatie are obligatia sa raspunda la contestatie in termen de 7 zile
ynocentta, utilizator
Vorbiti cu administratorul.
vali m a scris:

Presupun ca,dupa ce completati in formulare,le puneti in cutia postala a asociatiei.Puteti sa scrieti pe orice hartie ...nu trebuie sa fie formular...

Buna ziua dl Vali,
Intradevar,dupa ce completam formularul cu indexul contoarelor le puneam in cutia postala a asociatiei.Eu primeam lunar la cutia postala un formular tipizat din partea administratiei,in acest mod s-a procedat de cel putin 10 ani,formularul pt scrierea indexului l-am primit in luna august pentru consumul aferent lunii iulie si in cursul zilei de astazi am gasit la cutia postala formularul pentru luna octombrie pentru a completa consumul aferent lunii Septembrie.
Doar o luna in care nu am primit formularul(doar luna Septembrie),nu am fost informata ca trebuie sa scriu indexul pe orice foaie,ca nu m-ar fi deranjat sa fac acest lucru.
Presedinta asociatiei mentionand ca in luna septembrie dansa a primit la cutia postala formularul pt scrierea consumului de apometre.
Foarte ciudat acest aspect,faptul ca anumiti locatari primesc acest formular lunar si pentru unii se omite o luna.
Voi discuta cu administratorul
elga50 a scris:

Vorbiti cu administratorul.

Buna ziua,
Da,trebuie neaparat lamurita situatia.
Discut cu dansul.
Violeta Sc, utilizator