avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... modificare art 65 lege 263/2010(pensii)
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

modificare art 65 lege 263/2010(pensii)

Formularea din lege pct(7) ”persoanele ale căror drepturi de pensie anticipată parțială s-au deschis între 1 ianuarie 2011-16 iulie 2016...”, mi se pare că nu e în concordanță cu pct(9)...nu se acorda celor care, la data depunerii cererii, au îndeplinit condițiile pentru limită de vârstă. Oricum o persoană care a intrat pe pensie anticipată parțial în 2011, având în vedere că aceasta se acordă cu maxim 5 ani înainte, se găsește deja la pensie de limită de vârstă și nu mai poate beneficia. De ce ? Eu cred că există o contradicție între alin (7) și (9) și o discriminare în sensul că nu se acordă retroactiv pentru perioada respectivă și sunt exceptate persoanele care au au intrat deja în la pensia cu limită de vârstă. Deci ideea e că nu mi-e clar deloc. În cazul meu, m-am pensionat anticipat parțial în iulie 2015 și în septembrie 2017, am depus cerere pt limită de vârstă, întrunind condițiile. La ce cerere se referă alin(9)? Mă încadrez sau nu săbeneficiez de noua modificare legislativă ? Mulțumesc.
Ultima modificare: Marți, 24 Octombrie 2017
doinadavidescu, utilizator

Alte discuții în legătură

Este constitutionala legea 216/17.11.2016 inca nepublicata in mo? ion + ion + L E G E pentru completarea articolului 65 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice Parlamentul României adoptă prezenta ... (vezi toată discuția)
De ce este neconstitutionala legea 216/2017? ion + ion + Stimati utilizatori, Am intrebat daca legea 216/2017 care modifica art. 65 din legea pensiilor publice 263/2010 este constitutionala. Acum vin cu discutia a ... (vezi toată discuția)
Recalcularea penalizarii pt pensia anticipata mircea vladulescu mircea vladulescu Am iesit in pensie anticipata partiala in aprilie 2013 si din martie 2017 sunt in pensie pt limita de varsta.Am depus cerere la Casa de pensii Timis pt ... (vezi toată discuția)