Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident pe trecerea de pietoni. Pot apărea ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident pe trecerea de pietoni. Pot apărea complicații dacă am dus victima la spital și n-am stat tot timpul acolo?

Am lovit un om pe trecere, nu foarte rău și l-am dus imediat la spital. La spital mi-a zis portarul sa scot mașina că încurcă circulația așa că am scos mașina și m-am resemnat câteva minute in mașină. Pe urmă am mers acolo la urgențe unde între timp a apărut poliția care credea că am plecat de acolo și se uitau pe camere. Am căutat polițistii și am mers cu ei la secție unde am suflat în fiolă. Țin să menționez că polițistul nu mi-a luat declarație scrisă, mi-a luat actele, mi-a luat și un număr de telefon și o zis că mă sună mâine să revin la secție. Mă trimis acasă. Acum aștept să mă sune. Credeți că o să mă acuze de plecare de la fata locului?
Admin, administrator
Nu. Nu veti fi acuzat de părăsirea locului accidentului. Legea va permite să duceți accidentați la spital
Gheorghe Florin a scris:

Nu. Nu veti fi acuzat de părăsirea locului accidentului. Legea va permite să duceți accidentați la spital

Am citit legislația și acolo se presupune că trebuie să mă scriu in ceva registru la spital, ceea ce nu am apucat sa fac. Plus că acele minute de stat in mașină când ma trimis portarul sa scot masina au fost undeva la 20 ... Am intrat în panică. Și nu eu am sunat la politie, eu doar m-am dus sa ii caut presupunând că au sunat cei de la spital... Ei între timp mă căutau pe camerele de supraveghere ale spitalului. De aici și marea mea dilemă.
Pai v-ati intors de buna voie la spital, ati discutat cu politia care va si luat actele si ati dat si un numar de telefon pentru contact.
Pana la urma nu ati cautat sa scapati de responsabilitatea faptelor dvs.
NU cred ca trebuie sa fiti ingrijorat din privinta acestor acuzatii.
Va spus ceva politia in acest sens de sunteti asa ingrijorat?
Gheorghe Florin, Consilier juridic
Nu a menționat poliția absolut nimic. Doar întrebam... Între timp sunat polițistul și a zis că au foarte mult de lucru și au amânat până azi, dar inca nu a sunat deci poate mă mai amână încă o zi... In ideea acestei amânări de pe o zi pe alta, știu că voi avea 15 zile in care pot sa conduc cu dovada. O întrebare ar fi daca sunt 15 zile din data accidentului sau din data în care dau declarație? Pe ce perioadă îmi va suspenda permisul?
ContSters444986, utilizator
Spuneti ca vi s-au luat actele. Asta inseamna ca si CI, permis si certificat de inmatriculare?
NU vi s-a eliberat nici o dovada inca?
Dovada intra in vigoare de la data savarsirii faptei .