Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Sporuri
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Sporuri

Sotul lureaza ca electrician la spital poate beneficia de sporuri conform ordinului 547/2010?
Poate beneficia de sporuri numai daca meseria este nominalizata cu sporuri in contractul colectiv de munca incheiat la nivelul firmei si precizate in cuantum (%) in contractul individual de munca.
Se are in vedere prevederea din ordin MS nr. 547/ 2010
-Art. 15 (1) Nominalizarea personalului care beneficiaza de spor pe locuri de munca se face de catre seful ierarhic superior si se aproba de comitetul director, cu acordul sindicatelor reprezentative la nivel de unitate semnatare ale contractului colectiv de munca la nivel de ramura sanitara/ asistenta sociala.
Va multumesc!