avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 295 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Discuţia la modă Herta Muller, scriitoare de origine romana, emigrata ...
Discuție deschisă în Discuţia la modă

Herta Muller, scriitoare de origine romana, emigrata de 20 de ani in Germania a castigat premiul NOBEL

Nascuta la 17.08 1053,dintr-o familie de svabi din Banat,scriitoarea romana Herta Muller, a facut o deosebita onoare tarii sale de origine,Romania ,prin desemnarea de catre Germania si castigarea in urma cu putin timp a Premiului "Nobel"pentru literatura.
Este interesant de stiut ca Herta Muller a avut statutul de dizidenta,pana la emigrarea sa in Germania,in anul 1987.
Acest statut l-a dobandit in momentul in care a refuzat colaborarea cu organele de securitate comuniste,manifestandu-si pe fata oprobriul pentru delatiune.
Ca urmare a refuzului sau, a fost trimisa la munca de jos,la o intreprindere,in umilul post de traducator,refuzandu-i-se o cariera literara si universitara.
De asemenea Harta Muller s-a aflat printre romanii din dizidenta care a ridicat vocea impotriva regimului comunist,impotriva lui Nicolae Ceausescu,ea acordand in anul 1987,la putin timp dupa sosirea sa in Germania,un interviu in reputata revista "Der Spiegel",intitulat pur si simplu,"Ceausescu este un idiot"
Este castaorita cu romancierul Richard Wagner,iar in 1995 ,ca urmare a recunoasterii meritelor sale literare ,este aleasa in calitate de membru al "Academiei Germane pentru Scris si Literatura"
Scriitoarea a publicat proza atat in Romania,in primii ani cenzurata ,cat si in Germania si este recunoscuta prin proza sa critica,coroziva.
Pentru Romania,aflata din nou intr-unul dintre momentele sale de rascruce,este un moment de mandrie si recunoastere internationala a unuia dintre romanii cei mai de marca din ultima vreme,a unuia dintre cei mai de seama dizidenti anticomunisti care niciodata nu si-a renegat originea romana.
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 16:02, 18 Octombrie 2009
=D>=D>=D>=D>=D>
Este intr-adevar un motiv de mandrie, tocmai am vazut si eu aceasta stire.
Acum, cand scriu o reascult in acel interviu luat la TVR1 cu ceva ani in urma si nu-mi dau seama de unde atata putere la acesta figura plapanda ,cu modestie spune"eu sunt scriitoare atunci cand scriu este o meserie nu sunt scriitoare la coada la paine sau cand imi sterg pantofii".
=D>=D>=D>=D>=D>=D>=D>=D>=D>=D>=D>=D>=D>=D>=D>=D>:vishenka:
De ce ar fi asa umila munca de traducator? Si cat de romanca vi se pare ca este Herta Muller?
[ link extern ] /
Cata exagerare este aici?:stunned:
Sa nu uitam ca anul asta si Obama a luat premiul Nobel pentru pace:))
Fata de valoarea ei literara,dovedita ulterior, postul de traducator la o coopertiva care i-a fost oferit de puterea comunista este umil.Nu este umila munca de traducator.Ca si orice alta munca are partile sale frumoase sau poate fi frumoasa pentru cei care o practica..
Chiar daca pare mai putin romanca decat altii,este cel putin mai romanca decat multi dintre oamenii politici de astazi,de exemplu sau decat altii care"se dau" mari romani si au ajuns,cel putin sefi"justitiari"de partide.
Probabil ca aprecierile pot fi subiective.
Ne imbatam cu apa rece. Presa romana "Scriitoarea de origine romana Herta Muller a luat Premiul Nobel...."
Herta Muller, insasi, nu recunoaste ceva romanesc in ea decat ca s-a nascut pe acest teritoriu romanesc. A scris in limba germana in Romania, a crescut si s-a educat intr-o familie svaba (germana) care a suportat rigorile comunismului in Romania, a fost nevoita sa emigreze din Romania in Germania.
Nu poti sa spui despre o scriitoare de limba germana, care traieste in Germania, este dintr-o familie germana, are o familie germana....si care mai vine din cand in cand in Romania.....ca este o scriitoare romana, sa ti-o asumi cu mandrie patriotica pe o fiinta care are mai multe resentimente decat sentimente pentru patria unde s-a nascut si unde, cand vine, nu se simte in largul ei.
.........................
Atata timp cat un popor nu are habar, nu-si ingrijeste si-si trateaza cu indiferenta si prostie odraslele geniale....nu are voie sa si le asume atunci cand acestea isi gasesc recunoasterea internationala.
.........................
Herta Muller este o scriitoare germana care a primit Premiul Nobel pentru literatura si l-a primit pentru ca Germania, printre altele, a ocrotit-o.....nu Romania.

Alte discuții în legătură

Literatura uitata, literatura cenzurata, literatura din sertar Radu Gabrian Radu Gabrian Cu respectul pe care trebuie sa il acordam unor inaintasi de ai nostri despre care nu cunoastem prea multe,cred eu ca nu trebuie sa ii uitam pe unii dintre ... (vezi toată discuția)
Succesiune intre frati "nefrati" ContSters44693 ContSters44693 Buna ziua! Sotul meu are un frate care in urma cu 15 ani a plecat in Germania, sta acolo, si-a schimbat numele din cel parental in numele sotieie, din numele ... (vezi toată discuția)
Romanii au ajuns bataia de joc a europei IONITAGRIGORELUCIAN IONITAGRIGORELUCIAN Austriecii ne faceau la inceputul anilor 90 \"mancatori de lebede\". Acum francezii ne iau peste picior de cate ori au prilejul. Romanii au ajuns in ultimii ... (vezi toată discuția)