Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Viol si lipsire de libertate
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Viol si lipsire de libertate

3 băieți au fost reținuți pentru 30 de zile pentru faptul Ca au comis viol si lipsire de libertate ce de a3 persona este doar acuzata de viol fata are vârsta de 21 de ani si din spusele ei spune ca a fost violată si spusa sa întrețină forțată relație sexuale persoanele fusese oprite de organele poliție in drum ce duce fata acasă dara fata nu ar fi spus nimic polițiștilor fin întrebata dacă se a întâmplat ceva si întrebare dacă victima își retrage plângerea se mai poate face ceva
Nu are niciun efect retragerea plangerii.
Nu opereaza retragerea plangerii prealabile.
Depinde ce s-a retinut, stiti exact incadrarea juridica?
Violul in forma tip sau asimilata(art. 218 alin. 1 si 2 c.p.)comis prin constrangere, absoarbe infractiunea de lipsire de libertate in mod ilegal, pe perioada necesara savarsirii infractiunii.
In acest caz, actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila si retragerea plangerii inlatura raspunderea penala.
Daca au fost 3 faptuitori, atunci se retine agravanta (la forma tip sau asimilata) si nu mai opereaza retragerea plangerii.
Se poate incheia insa un acord de mediere pe latura civila cu persoana vatamata, care v-a ajuta in procesul de individualizare.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Depinde ce s-a retinut, stiti exact incadrarea juridica?
Violul in forma tip sau asimilata(art. 218 alin. 1 si 2 c.p.)comis prin constrangere, absoarbe infractiunea de lipsire de libertate in mod ilegal, pe perioada necesara savarsirii infractiunii.
In acest caz, actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila si retragerea plangerii inlatura raspunderea penala.
Daca au fost 3 faptuitori, atunci se retine agravanta (la forma tip sau asimilata) si nu mai opereaza retragerea plangerii.
Se poate incheia insa un acord de mediere pe latura civila cu persoana vatamata, care v-a ajuta in procesul de individualizare.

Din cate Stiu ca doi din băieți sunt acuzați de viol si lipsire de libertate cel de al 3 ne stind ca fata este obligat este pentru viol acuzat