Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divorț cu minor prin acordul părților, în ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divorț cu minor prin acordul părților, în instanță

persoana in cauza doreste divort. amiabil culpa comuna cu minor. in instanta fara avocat.

ce acte are nevoie? cererea e tipizata si o primeste de la judecatorie? cum.trebuie sa procedeze?
valoarea pemsiei au hotarato si cine tine copilul
Manuela Rășină, administrator
Daca tot este vorba despre divort prin acord, ar fi mai bine sa mergeti la notar. Acolo nu trebuie sa va faceti probleme pentru forma cererilor, notarul se ocupa de tot.
Daca insistati cu divortul la instanta, nu exista o cerere standard. Incercati pe portalul instantelor de judecata, poate gasiti acolo un model de cerere. Va trebui sa depuneti copii dupa actele de identitate, dupa certificatul de casatorie, dupa certificatul de nastere al copilului, adeverinta de la locul de munca privind veniturile amandurora. Cererea de divort prin acord trebuie semnata de ambii soti si trebuie depusa de amandoi personal. La primul termen de judecata (veti fi citati), trebuie sa va prezentati amandoi in fata instantei.
se divorteaza prin acord, cererea o scrie unul, nu trebuie motivata, se semneaza de amandoi si se depune de amandoi in instanta.
subsemnatii x si ycu datele.. casatoriti de la data in loc, , solicitam ca instanta prin hot ce se va pronunta sa dispuna desfacerea casatoriei prin acord ( art 373 lit a), sa reia sau nu sotia/ sotul numele avut anterior casatoriei daca e cazul, autoritatea parinteasca sa fie exercitata de ambii parinti, locuinta copilului sa fie la x parinte , iar celalalt va plati pensie de..
cererea se timbreaza cu 200 de lei, se achita la sectia financiara si depuneti chitanta in original la dosar, copii dupa buletine, certificat nastere copil, sotie, certificatul de casatorie in original.
cam asa.
modele de cereri gasiti pe internet, nu va da de la judecatorie model.
gi-jane2, moderator
cat e timbru? 100 sau 200?
am scris in mesaj, 200 . E vb de un divort prin acord si cererea se timbreaza cu 200 de lei.
ea nu mai vrea. depune doar el