Forum AvocatNet Italia Probleme juridice de familie Cum pot obtine custodia copilului..daca traiesc in ...
Discuție deschisă în Probleme juridice de familie

Cum pot obtine custodia copilului..daca traiesc in concubinaj

Buna seara..povestea mea este mai complicata...am o fetita de 1 anisor..si avand in vedere ca nu ma mai inteleg cu tatal ei...din cauza ca imi reproșează mereu ca nu sunt buna de nimik...si nu ma ocup de loc de copil..asta in cazul in care doar eu muncesc si stau plecata cu zilele..si el sta acasa
Zi de zi cu telefonul in mana pe retele de socializare..si mama lui se ocupa de fetita..nu face nimik in a se ocupa de copil...daca sta 2 min cu ea si o vede ca plange deoarce vrea cva..urla la maicasa sa vina sa o ia...atunci cand sunt acasa mă ocup eu de ea..dar si atunci intervine imediat maicasa..si multe alte chestii urate...ne aflam in italia..eu aici sunt singura(fara părinți) as dori sa aflu ce sanse am sa.mi fie incredintata fetita si ce as putea face..deoarece de comun acord nu ne intelegem...devine violent..si cu politia nu rezolv nimik..va multumesc
Buna seara,
Daca minora este si cetatean roman atunci puteti sa solicitati in Romania stabilirea domiciliului minorei la dumneavoastra si exercitarea autoritatii parintesti comuna acolo unde aveti in tara domiciliul.
Daca minora nu a fost inregistrata si in Romania atunci se aplica DOAR legile italiene si pentru ele va sfatuiesc sa va adresati unui avocat de acolo.
Momentan este cetacean italian..inca nu am reusit sa ajungem in tara pt a ii face actele..inca o intrebare daca pana atunci voi reusi sa iau contactul cu un avv. Italian..voi putea face actele copilului si fara el in ro? Multumesc
Beatrice12, utilizator