Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Despre ce cheltuieli e vorba în documentul de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Despre ce cheltuieli e vorba în documentul de încheiere de executare silită pentru pensia de întreținere?

Buna seara!
as dori o lamurire ref la un document de incheiere-de executare silita ,pt pensie de intretinere;
-,,la care se adauga cheltuieli de executare silita in baza titlului executoriu reprezentat de sentinta civila ne xxxxx(sentinta care este de fapt hotararea de divort);
-despre ce cheltuieli este vorba,divortul a fost fina;izat in martie anul curent; aici este mentionat faptul ca ,,partea parata va solicita cheltuieli de judecata pe cale separata,,
Va rog,
Manuela Rășină, administrator
Buna seara
Onorariul executorului judecatoresc pe care il plateste cel executat.
De fiecare data cand cineva nu-si indeplineste obligatiile de buna voie si este executat silit va plati si cheltuielile de executare
Şi oare nu trebuie demonstrat că debitorul nu plăteşte de bunăvoie?
va multumesc!
cheltuielilie de executare, reprezinta o suma stabilita de executor in functie de suma recuperata sau este una standard pt toate executarile?
va rog....
Cheltuielile de executare sunt destul de mari, așa că nu se merită să ajungi să fii executat.
Onorariul executorului este de maxim 10% din suma executată, la care se adaugă alte cheltuieli cum ar fi taxe de timbru, onorariu avocat dacă creditorul și-a angajat și avocat....., alte cheltuieli ale executorului...
Cel mai bine este să plătești lunar pensia la zi, prin cont bancar sau mandat poștal, păstrezi chitanțele, și nu te mai poate executa.
are avocat......creditorul;
in calitate de debitor o sa fiu instiintat de catre executor cat am de plata onorariul+ celelalte cheltuieli?