Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Podul este accesoriu fata de apartamentele de la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Podul este accesoriu fata de apartamentele de la mansarda sau fata de cele de la nivelurile inferioare?

Buna ziua,

Intr-un imobil care are demisol parter, etaj si pod (mansardat partial) exista initial un singur proprietar, dupa moartea caruia raman doi comostenitori care isi impart proprietatea astfel:

[bAlfa primeste in proprietate exclusiva parterul + demisolul + 2camere la masarda
Beta detine etajul + o camera la mansarda
Alfa + Beta primesc in proprietate comuna podul si spalatoria precum si partile din imobil care conform legilor de constructii sunt considerate comune( fatada, instalatiile comune, acoperisul etc)
.
Mansarda are 3 camere, restul podului (neamenajat) fiind comun celor doi

Alfa vinde demisolul si una din cele doua camere de la mansarda aflata in proprietatea sa exclusiva lui Gama, impreuna cu partile comune pod si spalatorie, acestea din urma fiind comune cu celilalti coproprietari.
Gama la randul sau instraineaza lui Beta prin act de vanzare-cumparare camera ce o detine la la mansarda impreuna cu cota parte indiviza aferenta camerei.
Intrebare :
1. Gama mai detine vreo suprafata din Podul amenajat sau nu?
2. Care este cota parte indiviza de pod detinuta de Beta?
3. Suprafata de pod neamenajata este accesorie celor trei garsoniere de la mansarda sau apartamentelor de la parter si Etaj?
Va multumesc si astept cu interes raspunsurile voastre, mai ales ca pe aceasta speta parerile sunt

este cineva care ar putea sa ma lamureasca?

1.Daca G avandut tot ce a cumparat, deci camera si partile comune indivize ei, nu vad cum sa mai aiba ceva.
2.Cota indiviza a lui B, o puteti afla din cartea funciara a imobilului.
3.Podul neamenajat este proprietate comuna indiviza aferenta tuturor apartamentelor fie, de la parter, etaj,sau mansarda.

Cotele indivize, daca asta doriti sa aflati , trebuie sa vedeti actele de proprietate incepand de la partaj si pana in prezent, toate trebuie sa fie notate in cartea funciara
Daca inteleg bine Gama...mai are demisolul...si atunci mai are si cote-parti indivize din pod si spalatorie.
Cotele parti indivize se recalculeaza.
Podul si spalatoria este proprietate comuna pentru toti proprietarii din imobil.
..
avb_grup, utilizator

bAlfa primeste in proprietate exclusiva parterul + demisolul + 2camere la masarda
[Alfa vinde demisolul si una din cele doua camere de la mansarda aflata in proprietatea sa exclusiva lui Gama, impreuna cu partile comune pod si spalatorie, acestea din urma fiind comune cu celilalti coproprietari.
Gama la randul sau instraineaza lui Beta prin act de vanzare-cumparare camera ce o detine la la mansarda impreuna cu cota parte indiviza aferenta camerei.

Aveti dreptate, mi-a scapat, G nu a instarinat tot,mai are demisolul deci,si cota indiviza aferenta din partile comune.