avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 121 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de muncă perioadă determinată
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de muncă perioadă determinată

În ce condiții este posibilă desfacerea contractului individual de muncă încheiat pe perioadă determinată înaintea expirării termenului acestuia?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:49, 26 Noiembrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In conditiile mentionate de art.55 C.mun., si anume :
a) de drept;
b) ca urmare a acordului părţilor, la data convenită de acestea;
c) ca urmare a voinţei unilaterale a uneia dintre părţi, în cazurile şi în condiţiile limitativ prevăzute de lege.
Vă mulțumesc pentru răspuns. În legătură cu litera c) am nelămuriri, v-aş dacă se poate să-mi explicați la ce se referă mai exact "în cazurile şi în condiţiile limitativ prevăzute de lege"?
*v-aş ruga
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Lit.c cuprinde:
- demisia , ca urmare a voinţei unilaterale a salariatului (art.81 C.mun.)

- concedierea, ca urmare a voinţei unilaterale a angajatorului (art.61, art.65 si 66 C.mun.)
Demisia (fiind un c.i.m pe perioada determinată) poate avea ulterior consecințe negative asupra angajatului ( de ex. la următorea angajare sau în alte situații)?

Alte discuții în legătură

Este necesar acordul angajatului pentru transformarea postului contractual in functionar public? gixee gixee De curand mi-a fost modificat postul pe care-l ocup intr-o institutie publica, din personal contractual in functionar public. Prin act administrativ mi-a ... (vezi toată discuția)
Decizie incetare cim Evee Evee Cum operez in Revisal decizia de incetare conform art.55, lit.c- urmare a vointei unilaterale a uneia dintre parti, la optiunea \"Alt temei\" ? Multumesc! (vezi toată discuția)
Plecarea fara demisie catalin_klaus catalin_klaus Cum mi se poate inchide un contract de munca de catre anagajator fara ca eu sa-mi fi dat demisia? (vezi toată discuția)