Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de muncă perioadă determinată
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de muncă perioadă determinată

În ce condiții este posibilă desfacerea contractului individual de muncă încheiat pe perioadă determinată înaintea expirării termenului acestuia?
In conditiile mentionate de art.55 C.mun., si anume :
a) de drept;
b) ca urmare a acordului părţilor, la data convenită de acestea;
c) ca urmare a voinţei unilaterale a uneia dintre părţi, în cazurile şi în condiţiile limitativ prevăzute de lege.
Vă mulțumesc pentru răspuns. În legătură cu litera c) am nelămuriri, v-aş dacă se poate să-mi explicați la ce se referă mai exact "în cazurile şi în condiţiile limitativ prevăzute de lege"?
*v-aş ruga
Lit.c cuprinde:
- demisia , ca urmare a voinţei unilaterale a salariatului (art.81 C.mun.)

- concedierea, ca urmare a voinţei unilaterale a angajatorului (art.61, art.65 si 66 C.mun.)
Demisia (fiind un c.i.m pe perioada determinată) poate avea ulterior consecințe negative asupra angajatului ( de ex. la următorea angajare sau în alte situații)?