avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 799 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract de împrumut fictiv. Ce ar trebui să avem ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract de împrumut fictiv. Ce ar trebui să avem în vedere?

buna ziua ,

doresc sa achizitionez o proprietate . proprietarul a stabilit un imputernicit pentru tranzactie ( o persoana de incredere ce are putere de decizie maxima) . am discutat , am negociat si am stabilit suma de plata ! totul ok pana aici ! doar ca , dl imputernicit doreste ca o suma importanta din tranzactie sa o primeasca personal in mana , fara nici un document ! daca imi spunea acest lucru din prima secunda , renuntam dar am fost informat cu o zi inainte de a semna la notar!!! avand in vedere ca noi ca si firma ne.am facut toate planurile si proiectele pentru perioada urmatoare luand in calcul noua proprietate , avem doua variante : sa renuntam si pierdem multi bani sau sa platim suma si sa o suportam cum putem din veniturile noastre , nu din firma!
problema este ca a fost de acord ca sa semnam un contract de imprumut( fictiv) cu suma ce trebuie sa o primeasca fara documente , aceasta urmand sa fie platita dupa semnare la notar .
avand in vedere ca nu este un contract normal de imprumut , ce ar trebui sa avem in vedere ?!
multumesc mult
Ultima modificare: Luni, 27 Noiembrie 2017
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 10:52, 26 Ianuarie 2018
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc pentru raspuns dar ....poate nu am fost eu suficient de clar :
1. tranzactia este perfect legala si evaluata in totalitate la un pret corect ( evaluator si nu numai )
2. firma care vinde , a delegat un imputernicit cu care am negociat pretul
3. firma respectiva a stabilit probabil un pret limita dar avand in vedere ca imputernicitul a negociat peste - diferenta o doreste pentru el , clar !
4. noi daca dorim sa platim , platim din banii nostri personali nu ai firmei
5. pretul contractului este corect si va fi incheiat la notar
6. daca nu semneaza contractul de vanzare , nu.l va semna nici pe cel de imprumut dar nu se pune problema sa nu se semneze .
problema mea este doar la acest contract de imprumut ...
multumesc
De ce nu anuntati politia si sa ii organizati un flagrant?
flagrant pentru ce anume?
Incadrarea juridica o face organu'
data fiind situatia:
- A imputerniceste pe B sa vanda bunul X, cu suma minima de Y
- B gaseste client dispus sa plateasca Z
- B ii cere clientului sa plateasca Y pe contract, si diferenta (Z-Y) sa i-o plateasca lui, in mana
ma indoiesc ca incadrarea va fi o problema. Nu sunt de meserie, insa cred ca se incepe de pe la frauda (B il fura pe A), si se merge mai departe

Alte discuții în legătură

Procura bambi.2010 bambi.2010 buna seara. pt vanzarea unui imobil pe care il are in proprietate, pt care a stabilit cui il vinde si la ce valoare, bunica mea doreste sa faca imputernicire ... (vezi toată discuția)
Comision agentie imobiliara lazarlivia lazarlivia O persoana a cumparat o locuinta printr-o agentie imobiliara. Agentul imobiliar nu s-a implicat cu nimic in pregatirea actelor de vanzare, adica nici n-a avut ... (vezi toată discuția)
Contract de vânzare-cumpărare casă. care sunt costurile și cum decurge procedura? Filia Filia Buna ziua, am o intrebare va rog. Daca vand casa din Romania cu o procura data fratelui meu, eu fiind in Germania, si trec in procura vanzarea se face la ... (vezi toată discuția)