Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract de împrumut fictiv. Ce ar trebui să avem ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract de împrumut fictiv. Ce ar trebui să avem în vedere?

buna ziua ,

doresc sa achizitionez o proprietate . proprietarul a stabilit un imputernicit pentru tranzactie ( o persoana de incredere ce are putere de decizie maxima) . am discutat , am negociat si am stabilit suma de plata ! totul ok pana aici ! doar ca , dl imputernicit doreste ca o suma importanta din tranzactie sa o primeasca personal in mana , fara nici un document ! daca imi spunea acest lucru din prima secunda , renuntam dar am fost informat cu o zi inainte de a semna la notar!!! avand in vedere ca noi ca si firma ne.am facut toate planurile si proiectele pentru perioada urmatoare luand in calcul noua proprietate , avem doua variante : sa renuntam si pierdem multi bani sau sa platim suma si sa o suportam cum putem din veniturile noastre , nu din firma!
problema este ca a fost de acord ca sa semnam un contract de imprumut( fictiv) cu suma ce trebuie sa o primeasca fara documente , aceasta urmand sa fie platita dupa semnare la notar .
avand in vedere ca nu este un contract normal de imprumut , ce ar trebui sa avem in vedere ?!
multumesc mult
Manuela Rășină, administrator
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc pentru raspuns dar ....poate nu am fost eu suficient de clar :
1. tranzactia este perfect legala si evaluata in totalitate la un pret corect ( evaluator si nu numai )
2. firma care vinde , a delegat un imputernicit cu care am negociat pretul
3. firma respectiva a stabilit probabil un pret limita dar avand in vedere ca imputernicitul a negociat peste - diferenta o doreste pentru el , clar !
4. noi daca dorim sa platim , platim din banii nostri personali nu ai firmei
5. pretul contractului este corect si va fi incheiat la notar
6. daca nu semneaza contractul de vanzare , nu.l va semna nici pe cel de imprumut dar nu se pune problema sa nu se semneze .
problema mea este doar la acest contract de imprumut ...
multumesc
De ce nu anuntati politia si sa ii organizati un flagrant?
flagrant pentru ce anume?
Incadrarea juridica o face organu'
data fiind situatia:
- A imputerniceste pe B sa vanda bunul X, cu suma minima de Y
- B gaseste client dispus sa plateasca Z
- B ii cere clientului sa plateasca Y pe contract, si diferenta (Z-Y) sa i-o plateasca lui, in mana
ma indoiesc ca incadrarea va fi o problema. Nu sunt de meserie, insa cred ca se incepe de pe la frauda (B il fura pe A), si se merge mai departe