Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... relatie contractuala TELEKOM
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

relatie contractuala TELEKOM

Buna ziua! Am urmatoarea speta, sunt abonat Telekom, in data de 06.12.2017, relatia mea contractuala cu respectivul operator de telefonie inceteaza, deoarce contractual dintre cele doua parti a ajuns la final. Astazi, am sunat la relatii client Telekom dorind sa informez operatorul de telefonie ca nu mai vreau sa continui nici un fel de relatie contractuala cu ei. Raspunsul acestora a fost ca eu trebuie sa depun o cerere impreuna cu o copie a cartii de identitate si ca voi fi nevoit ca sa mai astept inca 30 de zile pana se va stinge orice efect cu privire la contractual mai sus mentionat. Intrebarea mea este urmatoare: este normal ca eu, ca si fost abonat care si-a respectat partea contractuala, sa fiu obligat de catre Telekom sa mai utilizez inca 30 de zile, serviciile acestui operator atat timp cat eu nu mai doresc acest lucru?
Cred ca trebuia sa faceti cererea aceea insotita de copie act identitate, inainte cu 30 zile de incetarea contractului.Cred de asemenea, ca au solicitat acel termen, avand in vedere ca perioada de utilizare a telefonului pana la 06.12.2017, va fi facturata ulterior acestei date, astfel ca atunci cand incetati contractul sa fiti pe 0