avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 714 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Două moștenitoare, din care una are un copil, dorim ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Două moștenitoare, din care una are un copil, dorim ca un nepot să intre în posesia întregii moșteniri. Ce act e recomandat să facem: donație sau contract de vânzare-cumpărare?

Buna seara. Asi dori si eu o lamurire. Sunt 2 surori. Parintii sunt decedati, mama de 17 ani, tatal de 4 luni. Se dezbate mostenirea si se doreste ca dupa dezbaterea mostenirii, cele 2 surori sa lase totul unui nepot, fiul uneia din surori. Una din surori nu are copii, cealalta, mama baiatului ( care va primi mostenirea) mai are dintr-o alta casatorie o fata.
Din discutiile cu un notar a fost recomandata donatia cu clauza. Poate fi atacata? Sau e mai bine sa se faca act de vanzare cumparare?
Multumesc.
Ultima modificare: Marți, 5 Decembrie 2017
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: galaoan , utilizator 20:36, 4 Decembrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Contractul de V/C este considerat tot o donație(donație mascată), dacă nepotul nu poate face dovada plății prin cont bancar.
Donația mascată prin act de V/C poate fi atacat la fel ca și donația reală de către moștenitorii rezervatari.
Notarul v-a sfătuit bine, ascultați-l!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Donatia poate fi atacata pe calea unei actiuni in reductiunea liberalitatilor excesive de mostenitorii rezervatari.[art..1092NCC]
Domnule Popescu, mostenitor rezervatar fiind fiica surorii, pentru partea de mostenire a mamei sale?
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
galaoan a scris:

Domnule Popescu, mostenitor rezervatar fiind fiica surorii, pentru partea de mostenire a mamei sale?


Este rezervatar pentru încălcarea rezervei succesorale.
Rezerva succesorala este jumătate din cota legală.
Cota legală ă fiicei este jumătate din jumătatea mamei, adică 1/4.
Ca atare, rezerva succesorala este de 1/8.
Pentru aceasta cota, donația nu va fi desființată.

Alte discuții în legătură

Mostenire pentru doar unul dintre succesibili cezarpoenaru cezarpoenaru am o intrebare si as dori cateva lamuriri.bunica mea este in viata si ar dori sa lase mamei mele mostenire,casa pamintul etc.MENTIONEZ ca mama mea a avut o ... (vezi toată discuția)
Contestarea donatiei iii02 iii02 In cazul in care mama lasa prin donatie toate bunurile imobile surorii mele, iar mie nimic, pot contesta donatia si in ce conditii? (vezi toată discuția)
Buna ziua,intrebarea mea este despre contractul de donatie cu scutire de raport. Mario_123 Mario_123 Anul trecut socrii mei au donat mie si sotiei casa+tot terenul care il aveau.Sotia mea mai are doua surori care au fost de acord verbal fara nici un act semnat ... (vezi toată discuția)