Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Două moștenitoare, din care una are un copil, dorim ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Două moștenitoare, din care una are un copil, dorim ca un nepot să intre în posesia întregii moșteniri. Ce act e recomandat să facem: donație sau contract de vânzare-cumpărare?

Buna seara. Asi dori si eu o lamurire. Sunt 2 surori. Parintii sunt decedati, mama de 17 ani, tatal de 4 luni. Se dezbate mostenirea si se doreste ca dupa dezbaterea mostenirii, cele 2 surori sa lase totul unui nepot, fiul uneia din surori. Una din surori nu are copii, cealalta, mama baiatului ( care va primi mostenirea) mai are dintr-o alta casatorie o fata.
Din discutiile cu un notar a fost recomandata donatia cu clauza. Poate fi atacata? Sau e mai bine sa se faca act de vanzare cumparare?
Multumesc.
Manuela Rășină, administrator
Contractul de V/C este considerat tot o donație(donație mascată), dacă nepotul nu poate face dovada plății prin cont bancar.
Donația mascată prin act de V/C poate fi atacat la fel ca și donația reală de către moștenitorii rezervatari.
Notarul v-a sfătuit bine, ascultați-l!
Donatia poate fi atacata pe calea unei actiuni in reductiunea liberalitatilor excesive de mostenitorii rezervatari.[art..1092NCC]
Domnule Popescu, mostenitor rezervatar fiind fiica surorii, pentru partea de mostenire a mamei sale?
galaoan a scris:

Domnule Popescu, mostenitor rezervatar fiind fiica surorii, pentru partea de mostenire a mamei sale?

Este rezervatar pentru încălcarea rezervei succesorale.
Rezerva succesorala este jumătate din cota legală.
Cota legală ă fiicei este jumătate din jumătatea mamei, adică 1/4.
Ca atare, rezerva succesorala este de 1/8.
Pentru aceasta cota, donația nu va fi desființată.