Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical neplătit corespunzător
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical neplătit corespunzător

Buna tuturor.
Am fost internată în spital cu copiii acum ceva timp și deși am avut 12 zile de concediu medical , am fost plătită doar pentru 10( au fost și două zile de weekend)
De curând am fost internată eu in spital și am avut concediu medical de pe 28 noiembrie până la 10 decembrie inclusiv.
Politica firmei la care lucrez e următoarea: pt zilele de weekend lucrate primim o zi libera in timpul săptămânii.
Dat fiind că am fost in medical în zilele naționale plus zile de weekend....cum se calculează la plata legal? Și cui pot să mă adresez daca din nou nu mi se plătesc corect zilele de medical?
Menționez că pentru zilele de medical se taie bonurile de masă.
Deasemenea pe formularul cu concediu medical îmi apar 12 zile de medical, iar pe fluturas doar 10.
Mulțumesc pentru răspuns
Prevederile legale stipuleaza ca pe certificatul medical se inscrie perioada calendaristica si numarul dezile calendaristice acordate drept concediu medical, dar plata se face doar pentru zilele lucratoare.
Tichetele de masa se acorda doar pentru zilele lucrate, nu si pentru concediu medical sau de odihna.
Asadar, nu este nici o greseala la plata efectuata de angajator.

Normele de aplicare a OUG nr.158/2005:

ART. 35
(1) Indemnizaţia pentru incapacitate temporară de muncă se suportă, potrivit art. 12 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005, de către angajator sau din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate (FNUASS), pentru zilele lucrătoare din duratele exprimate în zile calendaristice de incapacitate temporară de muncă, socotite din prima zi de incapacitate.
Exemplu - Situaţia în care concediul medical este acordat pentru perioada 1-12 ianuarie 2007
─────────────────────────────────────────────────────────────
ziua L M M J V S D L M M J V _ _ _
data calendaristică 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 _ _ _
zile plătite - - X X X - - Y Y Y Y Y
─────────────────────────────────────────────────────────────
X - zile suportate de angajator, Y - zile suportate din bugetul FNUASS.

În acest caz angajatorul suportă indemnizaţia de asigurări sociale de sănătate pentru 3 zile lucrătoare, având în vedere că 1 şi 2 ianuarie sunt zile de sărbătoare declarate nelucrătoare.
(2) Numărul de zile ce urmează a fi plătite nu va cuprinde zilele de sărbătoare declarate nelucrătoare, potrivit prevederilor legale în vigoare, şi/sau zilele nelucrătoare stabilite prin programul de lucru, potrivit contractelor colective de muncă.

Legea nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa:

ART. 5
(1) Tichetele de masă pe suport hârtie se distribuie lunar, în ultima decadă a fiecărei luni pentru luna următoare, de către angajator.
(2) În condiţiile prevăzute la alin. (1) angajatorul distribuie, pe salariat, un număr de tichete de masă corespunzător numărului de zile lucrătoare din luna pentru care se face distribuirea.

ART. 6
(1) Salariatul poate utiliza, lunar, un număr de tichete de masă cel mult egal cu numărul de zile în care este prezent la lucru în unitate.
ana-cer, moderator
Vă mulțumesc pentru răspuns