avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical. Este corect să mi se plătească ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical. Este corect să mi se plătească doar o zi din trei?

Buna ziua! Am facut bronsita si de la spital mi-au dat 3 zile concediul medical.Cand am luat banii eu mi-au pus 1 zi de concediu medical spunand ca 2 zile eu eram libera de la serviciu.Este normal? Va multumesc
Ultima modificare: Duminică, 4 Februarie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: ana-cer , moderator 17:22, 4 Februarie 2018
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Concediile medicale se acorda pe perioade calendaristice, din care se platesc doar zilele lucratoare incluse.
Probabil ca din cele 3 zile acordate doar una era zi lucratoare.

Normele de aplicare a OUG nr.158/2005:

ART. 35
(1) Indemnizaţia pentru incapacitate temporară de muncă se suportă, potrivit art. 12 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005, de către angajator sau din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate (FNUASS), pentru zilele lucrătoare din duratele exprimate în zile calendaristice de incapacitate temporară de muncă, socotite din prima zi de incapacitate.
Exemplu - Situaţia în care concediul medical este acordat pentru perioada 1-12 ianuarie 2007
─────────────────────────────────────────────────────────────
ziua L M M J V S D L M M J V _ _ _
data calendaristică 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 _ _ _
zile plătite - - X X X - - Y Y Y Y Y
─────────────────────────────────────────────────────────────
X - zile suportate de angajator, Y - zile suportate din bugetul FNUASS.
În acest caz angajatorul suportă indemnizaţia de asigurări sociale de sănătate pentru 3 zile lucrătoare, având în vedere că 1 şi 2 ianuarie sunt zile de sărbătoare declarate nelucrătoare.
(2) Numărul de zile ce urmează a fi plătite nu va cuprinde zilele de sărbătoare declarate nelucrătoare, potrivit prevederilor legale în vigoare, şi/sau zilele nelucrătoare stabilite prin programul de lucru, potrivit contractelor colective de muncă.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Certificat medical Gabika67 Gabika67 Buna ziua! Cele 5 zile din certificat medical initial se deconteaza calendaristic sau zile lucratoare? Multumesc (vezi toată discuția)
5 zile calendaristice sau 5 zile lucratoare la calcul cm patrician patrician In OUG 158.....se spune.... ....ART. 12 Indemnizaţia pentru incapacitate temporară de muncă se suportă după cum urmează: A. de către angajator, din ... (vezi toată discuția)
Cine suporta plata concediului medical ? noiembriesm noiembriesm Am un cm cod 06, perioada 01.11.2013 - 05.11.2013, iar pentru perioada 06.11.2013 - 20.06.2013, cod 01. Primul se suporta de angajator, iar al doilea desi ... (vezi toată discuția)