Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu medical in perioada de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu medical in perioada de proba

In cazul in care o persoana este in perioada de proba de 90 zile si este angajata din data de 20.09.17, si in luna octombrie 2017 a avut 1 zi de concediu medical iar in noiembrie 2017 a avut 2 zile de concediu medical, in acest caz perioada de proba se prelungeste cu inca 3 zile?in urma calcului a 90- zi ar fi in data de 20.12.17 (fara a lua in considerare cele 3 zile de concediu medical), in acest caz cu medicalul , a 90-a zi ar fi 22.12.17?
Da, se prelungeste. Vedeti art.49 alin.6 C.mun.
In acest caz la petioada de proba concediu medical se ia in vedere cu zile calendaristice sau lucratoare
De ex medicalul a fost pt perioada 07.12-13.12,proba se va prelungi cu 5 zile sau cu 7 zile in urma medicalului?
Perioada de proba care este este ?
Buna seara,
Perioada de proba se prelungeste cu numarul de zile in care CIM a fost suspendat. In cazul incapacitatii temporare de munca, CIM a fost suspendat pt perioada inscrisa in certificatul medical. Deci se iau in calcul zilele calendaristice aferente suspendarii CIM si nu zilele lucratoare pt care s-a achitat indemnizatia de incap temp de munca.
Mai multe puteti citi aici: [ link extern ] /
Multumesc
Perioada de proba este de 90 zile calendaristice ,persoana a avut 1 concediu medical in octombrie ,2zile concediu medical in noirmbrie si acum in decembrie 7 zile caledaristice (perioada 7.12.2017-13.12.2017);
In acest caz perioada de proba se prelungeste per total cu 10 zile calendaristice nu ?