Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare cim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare cim

Buna seara,
In cazul in care o persoana este angajata cu contract pe perioada determinata din data de 20.09.2017,cu o perioada de proba de 90 zile calendaristice; in octombrie a avut 1 zi de concediu medical; in noiembrie 2 zile de medical iar in decembrie a avut medical din data de 14.12-29.12(total 17 zile);
in acest caz, perioada de proba se prelungeste cu inca 10 zile ?adica ultima zi de proba ar fi 08.01.18?
Potrivit art.85 C.mun., perioada de proba de 90 de zile este o clauza contrara legii, astfel aceasta este afectata de nulitate absoluta.

Care este durata c.i.m. ?
CIM-ul este pe perioada nedeterminata incepand cu 21.09.17
Dar cu medical astfel
13octombrie =1 zi
8-9 noiembrie =2 zile
14-20 devembrie =7 zile calendaristice
21-29 decembrie=9 zile calendaristice
In acest caz ultima zi de proba nu ar fi 8 ianuarie 2018?
In primul mesaj ati mentionat "durata determinata"...... daca este pe durata nedeterminata, atunci conform art.49 alin.6 C.mun., perioada de proba este suspendata pe durata concediului medical.

In data de 08.01.2018 , c.i.m. nu mai poate inceta in baza art.31 alin.3 ... ultima zi este, in opinia mea, data de 07.01.2018.