Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... nu mai pot plati rata ce pot face ?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

nu mai pot plati rata ce pot face ?

am 2 credite (casa + nevoi personale) am ramas fara loc de munca si doresc sa stiu cum pot discuta cu cei de la banca la care am creditul de nevoi sa amanam plata cateva luni ..
cum se poate proceda pentru ca am intrebat functionarii bancii si mi au spus ca banca otp nu accepta astfel de solutii si ma vor executa silit dupa 90 zile ?!

multumesc ptr raspunsuri !
Daca nu se mai anama Legea nr. 151/2015 privind procedura insolventei persoanelor fizice intra in vigoare de la 01.01.2018.

nu am inteles .. imi puteti va rog explica ?
am citit insa nu inteleg daca se aica situatiei mele si daca legea este in vigoare sau urmeaza a fi aprobata si publicata ..
gi-jane2, moderator
Daca cititi legea 151/2015 veti intelege! Sunt multe de explicat .Dati o cautare pe Google, e simplu.
buna ziua si la multi ani !!!

stie cineva daca se aplica legea insolventei persoanelor fizice de la 1 ianuarie 2018 ?

am cautat pe net dar nu am gasit nimic relevant ..

multumesc !
Se PARE că ESTE DEJA în VIGOARE de 4 ZILE:
www.avocatnet.ro/articol_370...