Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Înșelăciune pe internet
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Înșelăciune pe internet

Buna ziua

Daca o persoana a fost înșelată /păcălită sa depună bani intr-un cont unde ma pot adresa. Pe scurt : acum câteva luni mama prietenei mele discuta pe internet cu un asa zis doctor militar american. Dupa aceste câteva luni in care acesta crease o asa zisa relație a început sa ii ceara bani. Exista toată conversatia lor cu cont etc. Bineînțeles ca a fost o înșelătorie si nu i a mai returnat banii. Este vorba de o suna imensa de bani si acum prietena mea a descoperit prostia facut de mama ei si vrea sa faca plângere sa înceapă o ancheta cu instituția care se ocupa de asa ceva ca pote mai recuperează ceva. Unde trebuie sa se adreseze?
E poveste veche.. nu va avea nimeni cum s-o ajute, sa isi ia gandul de la bani, sper ca n-a pierdut prea mult..
Pffff o fi dar uite ca acum a pățit-o. A pierdut o suma f mare.
prostia se plateste,
Sa depuna plangere la politia romana.
Ce o iesi ramane de vazut.
Probabil ca a inselat-o din toate punctele de vedere.
Daca e insa vorba de SUA si el se afla acolo a incurcat-o ca americanii nu se joaca cu asa ceva.
Daca insa nu este in SUA ci prin alte parti...
Da, da, "american", fac pariu ca era un student nigerian din Thailanda sau asa ceva...